| GabrielGL a întrebat:

Salut TPU pentru cei care cunosc sau au trecut prin lucrari de izolatie acoperiș bloc ultimul etaj...ce preturi se mai practica, am 35 m de izolat, cat se estimeaza+/-

9 răspunsuri:
regis
| regis a răspuns:

Cea mai scumpa membrana bituminoasa din Dedeman este 200 ron rola, iti trebuie 4 buc. Sunt si mai ieftine, la 120-130 de lei inca gasesti produse de calitate. In plus iti mai trebuie cativa litri de GPL intr-o butelie (sa zicem 50 de lei), un arzator imprumutat și in jumatate de ora rezolvi singur.

| darrio2007 a răspuns:

35 de metri, ce? Cubi, liniari?

| GabrielGL explică (pentru darrio2007):

Liniar si e pentru acoperis am specificat in intrebare nu polistiren...

| darrio2007 a răspuns (pentru GabrielGL):

Asta inseamna ca sunt metri patrati
Nu stii cum se masoara o suprafata?
Cu ce izolezi? Membrana cu ardezie sau membrana simpla?

| sierra1 a răspuns:

Fără izolare acoperiș?

| GabrielGL explică (pentru sierra1):

E doar pentru acoperis scris.

| ottovintila a răspuns:

Da o fuga la un magazin care vinde materiale de constructii, nu dau nume ca nu vreau sa fac reclama la nimeni si vorbeste cu cei de pe raion despre anumite produse, ia un polistiren de 10cm sau o vata minerala. iti vor spune despre eficienta, cost, modalitate de executare a lucrarii. Apoi contractezi firma doar pentru executie dupa ce ai cautat niste preturi prin piata. Vezi ca si pe site-uri de anunturi sunt meseriasi care te pot ajuta.
Spor!

| Valkyrie95 a răspuns:

In primul rand depinde de material.
Un pachet de vata minerala bazaltica cu grosime 10 cm costa aprox. 120 lei. Tie la 35 mp iti trebuie 10 pachete, rezulta un total de 1200 lei doar materialul.
Un pachet de polistiren expandat cu grosime 10 cm costa aprox. 37 lei/mp.Iti trebuie 14 pachete, rezulta un total de 520 lei.
Chiar daca vata minerala e mai scumpa are o rezistenta termica mai buna decat polistirenul.
Pe langa astea iti mai trebuie si adezivi.
Pretul manoperei nu stiu sa ti-l spun.Depinde de firma de executie, dar cred ca trebuie sa te astepti la 70-80 lei/mp.