| TpuUser111888333 a întrebat:

Buna. Am o problema tavanul la bloc (ultimul etaj)...curge apa. Treaba este ca eu sunt chiriaș si nu cred ca o sa mai raman aici multa vreme, deci chiar nu as vrea sa repar treaba asta cu bani multi. As merge in pod si sa pun deasupra apartamentului ceva izolatie sau ceva absorbant. Am vazut ceva carton bituminos destul de ieftin, doar ca ma tem ca acel material sa nu duca apa mai departe la vecini. De asemena lucrez intr-un loc unde am la dispozitie multe cartoane de dimensiuni mari ai groase. Credeti ca daca as acoperi tavanul cu multe cartoane ar fi o improvizatie buna sau ar fi de scurta durata?
Sau ce credeti ca as putea pune ca "izolatie" sa dureze cat de cat macar cateva luni? Mersi

Răspuns Câştigător
| Violleta2022 a răspuns:

Muta-te de acolo cat poti de repede, fiindca igrasia si mucegaul declnseaza boli grave de plamani.
Cartonul nu face nimic, absoarbe apa si igrasia, permitand mucegaiului sa creasca mult mai repede.

Blocul are nevoie de reparatii, asta este clar si pana nu se rezolva acoperisul pe banii propietarilor, nu se va rezolva nici apa din tavan, care curand devine mucegai si boala pentru cei care traiesc in acea casa.

6 răspunsuri:
regis
| regis a răspuns:

Cartoanele nu ajuta, dimpotrivă, vor mentine umezeală.
Probabil cu un sul-doua de carton bituminos si un arzător pe gaz iti rezolvi pe termen mediu locurile pe unde se infiltreaza. Poate merge si cu o membrana bituminoasa lichida, ceva mai aimplu de aplicat.
In privinta vecinilor, nu e problema ta. Tu iti rezolvi infiltrațiile tale, ei nu au decat sa si le rezolve pe ale lor.

sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Dacă ești doar chiriaș, este preferabil să nu te amesteci pentru o intervenție pe acoperiș. Poți cauza pagube mai mari, prin faptul că nu ești profesionsist, și apoi să ți se impute.

| mi25 a răspuns:

Este problema asociatiei de proprietari.

| TpuUser111888333 explică (pentru mi25):

In blocul asta unde stau nimeni nu vrea sa faca nimic, deci clar trebuie sa ma descurc cu propriile resurse. Un an mai trebuie sa rezist aici oricum si nu as vrea ca in timpul asta sa astept dupa cineva care nu o sa faca nimic.
Iar daca eu nu fac nimic o sa am probleme mari cu tavanul, poate chiar ai cu vecinii de sub mine.
Chirias fiind chiar nu vreau sa fac ceva investiții costisitoare.
Iar cu proprietarului sunt anumite probleme si nu o sa ma poata ajuta deloc.

| RxTx a răspuns:

Se repara pe banii tuturor vecinilor!

| Together a răspuns:

Proprietarul e responsabil fata de tine ca chirias. Tu trebuie sa il anunti, iar el trebuie sa repare cat mai repede. Asociatia nu are nicio obligatie fata de tine ca chirias, pot sa nici nu-ti dea cheia de pe acoperis.

Ii poti cere proprietarului o reducere a chiriei, in niciun caz nu ar trebui sa repari pe cheltuiala ta. Daca nu are contract cu atat mai rau pentru el.