| xKoko22 a întrebat:

Scuze daca acest topic este gresit, dar atat am gasit cel mai apropiat de bricolaje. Se poate monta un televizor pe un perete de CARAMIDA? Am zis caramida, deoarece locuiesc intr-o casa din caramida, nu stau la un bloc din beton, deci vreau sa stiu daca pot atarna un televizor destul de mare pe un perete de caramida. Are o greutate de apoximativ 6kg. Daca exista un suport special, sau o solutie alternativa, va rog sa ma instiintati.

Răspuns Câştigător
| darrio2007 a răspuns:

Suport de perete pentru tv exista. Problema e caramida. Daca este Porotherm(cu gauri) diblurile nu se fixeaza corespunzator si risti sa te trezesti cu tv-ul in cap. Daca este caramida tiganeasca(plina), cum se spune, nu sunt probleme. Acum tu stii din ce tip de caramida ai zidaria.

7 răspunsuri:
regis
| regis a răspuns:

Sunt dibluri speciale pentru cărămidă care susțin 60 kg fara probleme. Suporturile TV au de obicei prindere in 4 dibluri, deci poți pune liniștit un televizor, ba chiar te poți urca si tu pe el...

| cristi202 a răspuns:

Se poate. Sa ai grija insa ca gaurile pentru diblurile suportului sa fie direct in caramida, nu in mortarul dintre ele, care in timp poate sa cedeze fiind mai moale ca structură.

Bula
| Bula a răspuns:

Se gasesc diferite tipuri de suporturi pentru televizoare (fixe sau cu brat mobil), dar trebuie sa ai grija sa aiba prinderea (suruburile) potrivite pentru televizorul tau.
Aceste suruburi se pot prinde pe perete cu dibluri de plastic lungi pentru caramida (diametru 10-12mm si lungime minima de 5cm, preferabil 8-10mm).

| mihai69 a răspuns:

Da.
Poți folosi dibluri tip „conexpand" sau ancore chimice. Eu am montat suport pe perete de cărămidă și rezistă.
Se pot monta și pe rigips, dar trebuie alte tipuri de dibluri.

| Roxin a răspuns:

Salutare!

Pai da, poti folosi un suport care sa mentina televizorul fix sau suspendat. Poti alege intre un suport fix sau unul mobil care iti permite sa schimbi unghiul TV-ului.

O zi buna!

| billyșorr a răspuns:

Poti sa il montezi fara probleme si eu il am montat la fel, pe perete de cărămidă!

| Tanca_Radu_1976 a răspuns:

Monteaza suportul cu Dibluri metalice eu am folosit la mobila suspendată și e ok