| anonim_4396 a întrebat:

si prieteni! de ce vaca mea strange laptele si nu da voie sa o mulg in primele trei zile de fatare?

si va rog sa-mi dati niste modalitati de a o mulge? va rog sa-mi ziceti rapid!

pentru cel mai bun raspuns dau funda cu toata inima!

Răspuns Câştigător
regis
| regis a răspuns:

Motivul e unul simplu: vaca pastreaza laptele pentru vitel, stiind ca dupa ce mulgi tu, vine randul lui.
Asa ca ai doua variante: o mulgi in timp ce suge vitelul (simplu cat timp e inca mic, complicat dupa ce mai creste) sau nu il mai lasi deloc sa suga, ci te straduiesti o mulgi tu si ii dai vitelului sa bea dintr-o oala, dupa ce ai muls-o complet (foarte greu la inceput, dar cu timpul va deveni mai usor).

2 răspunsuri:
| IsabelaIssa a răspuns:

Nu te lasa pentru ca il pastreaza pentru vitel. Poate e bine sa o mulgi atunci cand suge vitelul, dar intreaba si tu prin sat pe la tine, poate mai are cineva vaca, si stie.

| William a răspuns:

Ii zici asa: ce dai azi lapte sau carne?