| ahflorinash a întrebat:

Va rog frumos daca ma puteti ajuta si pe mine. Am un frigider Zanussi si nu stiu ce are,si inainte de a chema specialistul sa vad daca reusesc sa aflu problema sau si mai bine sa o rezolv. Mai exact dupa ce il bag in priza si il pornesc, pentru 5 secunde se aude normal apoi incepe sa se auda ca si cum a r fierbe freoul in el(ceva de genul acesta) mentionez ca nu ingheata. Stie cineva ce se poate sa aiba?

Răspuns Câştigător
| romaniaTEiubesc a răspuns:

Daca nu ingheata in mod sigur e fisurata conducta de freon. freonul este un gaz care se evapora foarte repede si usor. neaparat trebuie dus la service sau sa chemi pe cineva la tine si inca ceva...
te poti astepota la cateva sute de lei 2-300.freon plus manopera.

4 răspunsuri:
| relian a răspuns:

Nu ingheata in ce sens? Adica ai veut sa spui ca nu raceste ori ce altceva? Daca face gheata nu este bine este de rau, daca nu raceste iar nu este bine, iar daca doar raceste inauntru este totul ok si te deranjeaza doar acel zgomot lasa-l asa ca nu ai nici o problema.Ca urmare ce simptome are? Dar incaodata spun cind spui nu ingheata este bine.In domeniul asta se vorbeste de racire nu de inghetare.La frigidere din astea noi, la aer conditionat cind ai spus inghetare e de rau, asta asa ca idee.Deci se vorbeste cu racire, daca raceste frigiderul, daca raceste aerul din camera sau nu.Acum indiferent daca afli sau nu o problema oricum tu nu o poti remedia pentru ca nu ai scule, nu ai piese pe care nu stiu daca le poti gasi sa le cumperi tu la magazin. Daca dai ceva detalii iti pot spune cam care ar fi problema.Asa la prima vedere poti controla sa vezi daca compresorul pleaca, sau daca doar pleaca si apoi se opreste, ori doar daca incearca sa plece si asta e usor.tragi frigiderul asa sa ai acces in spate, te apleci jos si cineva baga in priza iar undeva pe la partea de jos ar trebuie sa auzi un zgomot care sa continuie asa mult timp.Asta e zgomotul facut de functionarea compresorului. Daca acesta nu pleaca e normal sa nu raceasca.Acum de ce nu pleaca? Sint citeva chestii.Ori nu pleaca ca nul cheama termostatul deci poti ava termostat defect, ori nu pleaca ca nu mai ai freon in caz ca frigiderul are senzori de presiune, deci daca nai gaz nu ai presiune si acel senzor nu-i da curent la compresor sa plece.Dar asta in cazul in care frigiderul are acesti senzori sau swith-uri de presiune cum se mai numesc.Ar mai fi sa nu plece din cauza ca condensatorul sa dus.In acest caz comp da sa plece dar neavind suficient curent se opreste.In caz ca merge comp dar nu raceste asta ar fi ca n-are senzori de presiune si ca scapa pe undeva freon.Dar in acest caz ar fi trebuie ca la un moment dat frigiderul sa faca gheata la greu sa se umbpe de soliuri de gehata, ceea ce tu nu ai spus.Deci sint nvoie de amanunte sa poti spune ceva sigur. Daca n-a facut niciodata gheata inseamna ca freonul este acolo si ca problema este de la :Termostat, compresor, condensator caz in care trebuie sa vina unu ce se pricepe sa til rezolve.Deci ai spus asa:mentionez ca nu ingheata ok? la ce anume te-ai referit? Ca nu raceste sau ca nu face gheata referitor car avea putin freon? Cind un aparat de racire pierde freon la un anumit moment el va face gheata bucati mari de geata, se fa umple de gheata pina in momentul in care pierderea e atit de mare ca freonul ramas nu mai are nici un efect si atunci va inceta sa mai formeze gheata si cea formata va incepe a se topi.Asta referitor la freon. Daca la tine nu s-a intamplat nimic de genul asta atunci problema se afla la ce am spus mai sus.Ar mai fi ceva butonul ala defroster sau cum ii spune sa nu fie blocat pe dezghetare congelatorul sau nu stiu exact, ca nu stiu cum e frigiderul in cauza.Dar cel mai bine e sa chemi unu ce se pricepe.Bafta.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Mergi cu el sau cheama pe cineva de la service; au aparatura necesara si ti-l pot reincarca.Nu poti verifica si rezolva singur acasa.
Sigur nu ai trecut din greseala termostatul pe dezghetat?
Freonul, nu lasa pete, fiind un gaz, decat daca se pierde brusc, cantitatea din agregat nu este foarte mare.
Mult succes.

| ellenandreea a răspuns:

Nu ma pricep dar presupun ca s-a infundat ceva pe acolo

| ahflorinash explică (pentru ellenandreea):

Si stii cum pot verifica sau rezolva? (Multumesc de raspuns)