| Lester23 a întrebat:

Salut. Daca m-as muta cu cineva cu chirie intr-o garsoniera avand in vedere ca amandoi avem 2000 lei salariul, credeti ca ar fi ok ca nivel de trai? Care ar fi costurile, etc estimativ. Merita?

13 răspunsuri:
DoarBogdan
| DoarBogdan a răspuns:

Daca amandoi aveti 2000, da... va puteti descurca.

Sa zicem chiria undeva la 1300.
Intretinerea+curent+abonamente... cam 300, poate mai mult daca este iarna.

In rest, ce mancati si ce mai faceti... tot va ajunge.

Daca sunteti prieteni, puteti incerca si 2 camere chiar. Dar depinde si de zona.

| Lukasssz a răspuns:

Daca nu aveti vicii puteti trai si cu 3000 de lei!

Răspuns utilizator avertizat
| AnastasiaK a răspuns:

Mie nu mi se pare că ar fi ok ca nivel de trai acel salariu, fără să mai scazi o chirie din el.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

O chirie în general costa 200 euro, cel puțin. La care trebuie să adaugi garanția pentru că la orice chirie se cere garanție + avans. Nu dați banii in avans/garanții dacă nu faceți și contract. Apoi vin utilitățile în funcție de cât consumați + întreținerea dacă este garsoniera la bloc.

Si explică și tu detaliat. Nu era mai ușor sa zici "împreună avem 4000 lei?"

| Lester23 explică (pentru anonim_4396):

Si totusi consideri ca avand impreuna 4000 lei, ne putem descurca?

| anonim_4396 a răspuns (pentru Lester23):

Eu de 11 ani trăiesc în chirie și fără loc de muncă stabil, dar totuși ma descurc. Însă 4000 lei ar fi suficienți pentru o chirie la garsonieră. Acum depinde de necesitățile fiecăruia, dacă unul dintre voi este genul care să cumpere lucruri scumpe atunci logic că banii nu ajung. Când stai în chirie trebuie să înveți să ai grijă de bani pentru că niciodată nu știi când mai apare câte o cheltuială neprevăzută și trebuie scos rapid bani. În cazul meu am un proprietar înțelegător cu toate ca locuiesc fără contract, însă a avut bunul simt să mă ia spațiu și am buletinul aici. Însă nu toți sunt așa si pana sa nu îl găsesc pe omul acesta am avut de tras mult pentru ca oamenii sunt rai. Te fura, șantajează și altele. De asemenea, am învățat și eu sa fur de la proprietari care m-au furat și ei la bani. Am dat garanții și nu au mai recunoscut. Când am plecat de la ei, am luat TV-ul și multe altele. Nu fur, sunt învațăt să fur și apoi tot el suna după mine și zicea că l-am furat. Știi vorba aceea " hoțului ii este frica de hoț".

De aceea nu da bani înainte să semnezi un contract si citește cu atenție clauzele impuse în contract. Pentru ca mai sunt și specimene care îți iau banii și ramai și cu minus la bani și fără acces la chirie. Îți ia banii și nu mai recunoaște. Apoi dovedește la politie că i-ai dat bani. Poți?

| GabiDumitrescu a răspuns (pentru Lester23):

Cu grija si atentie, da. Sper ca nu beti si nu fumati... big grin

| Lester23 explică (pentru anonim_4396):

Noi suntem un cuplu si avem 20 de ani, insa noi incercam sa gasim loc cu contract. E mai indicat asa?

| anonim_4396 a răspuns (pentru Lester23):

Cu contract este cel mai sigur. Nu trebuie neapărat mers la agenție imobiliara crezând că doar ei se ocupa cu contracte. Pe lângă chirie, agentului imobiliar trebuie sa ii achiți și un comision. Însă se poate face și contract scris de mână apoi proprietarul declară contractul la ANAF. După părerea mea, cel mai sigur contract este cel încheiat la notar, cu autenticitatea notarului. Nu am pățit, însă cunosc caz când au închiriat, făcut contract și după un timp proprietarul a mers să îi dea afara cu toate ca aveau contract valabil făcut prin agenția imobiliara. Politia nu i-a putut ajuta și tot asa a spus "că un contract semnat la notar" este cea mai buna soluție în aceste situații. Și un contract scris de mână este bun, însă acum depinde de proprietar cât de omenos este cu voi și nu va creează probleme. Apoi, pentru a locui o perioada mai mare, și voi trebuie să fiți liniștiți, sa nu deranjați vecinii la ore târzii, sa țineți petreceri etc.
Apoi curățenia. Mai sunt proprietari care îți încalcă dreptul la intimitate și intra peste tine în casa chiar dacă ești în fundul gol. Pe ei nu interesează, vor să verifice cum păstrați curățenia sau alte motive. Asta este un abuz, o încălcare a drepturilor chiriașilor. Nu acceptați asta niciodată. Iar dacă vreodată se întâmplă ca din nu știu care motive proprietarul să înlocuiască yala, sa nu va mai lase sa intrați și să pună sechestru pe lucruri. Sunați direct la 112. Am pățit situații de gen și doar politia m-a ajutat.

| nevermatch a răspuns:

Amandoi 2000, impreuna sau fiecare 2000? Sunt putini bani si costurile sunt maricele, dar strangeti din buci si va descurcati. Conteaza mult orasul in care stai. In orasul meu sunt foarte mari chiriile, eu de exemplu am chiria cat salariul tau. Apartament de 2 camere, Cluj.

| Lester23 explică:

Tin sa mentionez ca ca eu am 2000, persoana respectiva 2000. Chirie in Bucuresti

| InRezevor a răspuns:

Salut
Doar tu poți calcula asta in funcție de ce îți dorești. Poți trăi și cu 2000 lei dacă îți dorești. Cam 1000-1400 lei chiria, nu? Tu 700, el 700. Mai răman 600 lei fiecare, din care trebuie să plătiți și alte necesități cum ar fi mâncarea, strict de voi depinde cum am zis.
O strategie pentru un venit sănătos:
50% utilități (chirie, mâncare etc)
40% nevoi/dorințe (o haină ceva)
10% economii și/sau investit