| alexandrubt13 a întrebat:

O intrebare pentru cei care au centrale pe lemne sau peleti ca tot aud discutii. Care ar fi cea mai rentabila centrala pe peleti sau pe lemne pentru o suprafata de incalzire de 180-200 m patrati chiar doresc un raspuns profesionist si recomandare la o centrala de calitate de maxim 40 kw.
Mentionez ca am in stoc multe lemne deci sa zic pe vreo 2 ani

Răspuns Câştigător
| KR0NSTADT a răspuns:

Singură diferență este că alimentarea cazanului cu peleți este mai ușoară și poate fi automatizată, iar peleții nu trebuie uscați/retezați/crăpați.
Recomand un cazan mixt peleți/lemne marca Mareli.

2 răspunsuri:
regis
| regis a răspuns:

Pe lemne iesi mai ieftin, dar trebuie sa pui banul gramada, la peleti iesi mai scump dar poti cumpara si cate 10 kg o data, plus ca scapi de taiat-crapat-carat-aprins foc-alimentat.

| CasaSiDesign a răspuns:

Daca aveti deja lemnele, va recomand sa achizitionati o centrala pe lemne cu gazeificare montata impreuna cu un Puffer de 1000 de litri cu automatizare si termostat ambiental. Faceti focul, incalziti cei 1000 de litri de apa (agent termic), iar apoi comandati circulatia apei in instalatie prin intermediul termostatului ambiental legat la pompa de la puffer. In acest fel veti avea o autonomie destul de mare. Maxim 2 focuri pe zi in zilele geroase.