| Anonimulnegru a întrebat:

Salut TPU. Vreau sa îmi iau un pistol de lipit bun și am găsit pe eMag cel Românesc Radio Progres la 175 de lei, As vrea să știu dacă merită sau nu. As vrea sa dau comanda luni si maistrul meu a zis că are de când avea 14 ani și încă merge. Ce ziceți? Să-l iau?

9 răspunsuri:
| cristi202 a răspuns:

Eu zic sa il iei. Am crescut cu unul in casa, tatal meu fiind electrician pasionat si de electronica. Inca mai am viu in memorie mirosul de cositor si saciz topit happy

| Anonimulnegru explică (pentru cristi202):

Și eu sunt la liceu de electronică

| cristi202 a răspuns (pentru Anonimulnegru):

Daca e maistrul de la liceu, stie ce zice. Eu zic sa tii seama de recomandarea lui. Chiar daca pare demodat, poate fi foarte bun, aparatura electronica de la noi a fost foarte buna, foarte multa mergea la export inainte de revolutie. Parintii si bunicii mei au avut aparatura ce i-a tinut zeci de ani de folosire. Acum se merge pe consumerism, sa tina cit tine perioada de garantie, ca apoi sa iti iei altul. Stiu ca era un model de Mercedes, nu mai stiu care, la care firma a renuntat sa il mai fabrice pentru ca era atit de rezistenta masina incit te tinea pe viata. Se zice ca ar fi dat faliment, ca oamenii care aveau masini nu si-ar mai fi cumparat happy. Ceva pe care sa te poti baza ca tine, gasesti destul de greu azi, si trebuie sa stii unde sa cauti.

| CristiDinBucuresti a răspuns:

Gasesti acelasi model de pistol de lipit sau letcon pe Olx mai ieftin.

| Anonimulnegru explică (pentru CristiDinBucuresti):

Am găsit cu 142 și plus transport ii vreo 170 si pe eMag cu totul este 200

| CristiDinBucuresti a răspuns (pentru Anonimulnegru):

Vezi sa nu i ei un lucru defect, maistrul tau care zice ca l a tinut letconul sau ca il are de cand avea 14 ani maninca rahat, alea nu erau bune nici cand erau noi, nu încinge capul ansa, trebuie facute capete noi, nu le poti folosii nonstop ca se încing de le ia naiba, ori in electronica lucrezi toata ziua cu letconul, plus alt incovenient, nu poti face lipituri fine asa cum faci cu statie de lipit weler, daca tot investesti bani, i ati o statie de lipit gasesti pe Maica Domnului au acolo magazine dedicate, de piese si accesorii, fludor subtire si gros, sacîz, nu te complica sa i ei un rahat de pe eMAG, pistolul de lipit este ok daca il folosesti rar si la lipituri ce nu necesită mare experienta, dar cand dezlipesti integrate, pistolul nu face față, letconul exfoliaza cablajul nu e bun, welerul statia de lipit adica are vîrf subtire poti delzipii si lipii cu usurinta integrate memorii, fara afectarea țasiului cablajului.

| Anonimulnegru explică (pentru CristiDinBucuresti):

Eu vreau ceva de buget, nu stații de 1000 de lei

| Anonimulnegru explică (pentru CristiDinBucuresti):

Ceva de buget până în 200 de lei îmi poți da?

| Frank51 a răspuns:

Dacă are și suport merită, altfel nu. Practic să fie o stație de lipit.