| urascnii88 a întrebat:

Salut, vreau sa fac o placa de beton de 12 mp am calculat si ar trebui vreo 2mc de beton si as dori sa folosesc beton predozat doar amestacat cu apa. Cam cati saci ar trebui? Un sac este de 25KG.
Va multumesc anticipat!

Răspuns Câştigător
Bula
| Bula a răspuns:

Citeste de pe sac, pentru ce volum este continutul lui.

| urascnii88 explică (pentru Bula):

Gen daca scrie Consum 20 kg / mp / cm inseamna ca 20 de kg pentru 1 metru patra la o inaltime de 1 cm? Daca da multumesc anticipat!

| Bula a răspuns (pentru urascnii88):

Da.

5 răspunsuri:
| relian a răspuns:

Ai calculat ce suprafata atat laughing asa nu afli cat ai nevoie, betonul nu este folie, deci se calculkeaza volumul, de aia mai ai nevoie de inca o cunoscuta si anume grosimea, apoi poti sa stii cati saci ai nevoie.
Cum ai ajuns tu la 2MC de beton? Asa poti sa torni si de 1 metru grosime sau poti turna de 1 cm laughing e diferenta.

Bula iti spune citeste pe sac laughing pai ce aia ce au facut sacu ala stiu cat de gros vrei tu sa torni? Te doare mintea si alta nu, dar asta e vorba lu Bula citeste pe sac, doara de aia se si numeste bula laughing

Iti zic eu cam ce poti face daca esti depasit de situatie, daca nu stii cei ala volum si cum se calculeaza.
Torni grosimea unui sac, masori cat are sacu lungime latime si gata ai aflat cati saci torni.Sau daca torni 2 saci grosime la fel, simplu babeste laughing pana si babele stiau sa socoteasca, sau sa gandeasca cat de cat, ca de aia i se si zice babeste laughing

| urascnii88 explică (pentru relian):

Am calculat volumul, daca dai un saearch pe google o sa vezi ca iti da volumul dar na mai bine ne da destepti.
http://joxi.ru/a2XzNOQTlOP8nr?d=1

| relian a răspuns (pentru urascnii88):

Eu nu am intrebat nimic omule, tu esti ala care nu stia sa calculeze, doara de aia ai si intrebat nu?
Eu nu ma dau destept ca nu am cu ce.Am spus ca trebuie sa stii grosimea,sau inaltimea batonului sa poti afla volumul.

Deci tu in loc sa vii sa multumesti, asta pentru ca am citit intrebarea, ba am si raspuns, am zis fara sa stii grosimea nu ai cum calcula, tu ai dat doara suprafata, deci doara avand suprafata nu ai cum calcula volumul.
Ce vezi tu aici ca ne dam destepti? Cum am spus torni grosime de 15 cm, sau poate tu vrei sa torni 30 cm,ca urmare este alt volum.
In sf astia is romanii,incerci sa le arati ceva si te injura laughing nu-i de mirare ca RO e unde e,ca doara nu pamantul unei tari face acea tara ci oamenii care locuiesc acel pamant.
Uite sa nu spui ca ma dau eu destept,intreaba la magazin,intreaba undeva unde vand aia beton,dar intreabai exact cum ai intrebat aici si dupa sa vezi ce raspuns primesti.
Nu poate nimeni sa iti spuna cat beton ai tu nevoie cunoscand doara metri aia patrati,deci or sa iti ceara sa le spui si grosimea, sau inaltimea a ce vrei tu sa torni.
Stii cei si mai naspa? Ai revenit sa arati ce? Cred ca te manca rau, nu tia priit deloc bine raspunsul meu si ce ai zis stai ca nul las eu pe asta asa laughing deci tot tu sa fii deasupra, cum zic unia, asta e naspa de tot, gindirea asta o sa ne duca in prapastie si mai mult.