| Costyn330 a întrebat:

Salut,vreau sa-mi fac un gard din sipca metalica de 10 cm latime, si 1, 8 lungime, gardul in total are 8.5 m latime (scriu doar ca sa va puteti da seama mai bine de situatie), si vreau sa stiu daca pe tabla ar merge sa pun o usa culisanta, pe sine cu role, si ce mi-ar trebui mai exact pentru asta.(sa trag usa in lateral, sa nu mai stau sa deschid poarta in interior sau exterior, pot face cumva?

Răspuns Câştigător
| cristi202 a răspuns:

Hai sa clarificam cateva lucruri.
Termenul de sipca se foloseste la timplarie/dulgherie, adica la lemn. La metal ai de-a face cu profile. Cind spui sipca, ne cam lasi in aer cu descrierea ce ne-ai dat-o. Pentru ca nu spui nimic. Insa cand vorbesti de anumite profile, platbanda, cornier, teava patrata sau rotunda, in T, in U, e altceva.
Desigur ca poti pune o usa, sau mai bine zis poarta, culisanta. Si nu trebuie sa o pui pe tabla, daca o pui pe profil care va sluji ca sina. Si nu iti trebuie decat 3 sau 4 role, care se gasesc in comert, din care 2 care sa sprinije usa pe sol si sa o faca sa culiseze, si una sau 2 prinsa de gard care sa sustina usa sa nu cada, depinde de cit de lunga e acea usa, plus profilul necesar sinei pe care sa culiseze usa, si ideal e sa se potriveasca cu rolele. Si un pic de vaselina, ca sa alunece mai usor.

1 răspuns:
Salontanul
| Salontanul a răspuns:

E mai bine culisanta ca nu-ti ocupa loc. Uite cateva modele pe net: http://bit.ly/2C3VhIq Ideea este ca-ti trebuie niste role, niste stalpi, etc.