| EnvyU a întrebat:

Salutare, am o intrebare legata de robinet. La bucatarie cand deschid robinetul (este cu clapita in sus dau de el in sus sa vina apa) curge rau pe la "incheieturi" si vreau sa il schimb, mama a cumparat tot ce trebuie, baterie si alte tampenii.
Intrebarea mea este, daca nu am nici un fel de experienta cu schimbarea bateriei ma pot baga sa schimb eu? nu vrem sa chemam un instalator pentru ceva asa banal sa ne ia 100-200 ron degeaba.
Daca stiti site-uri despre chestia asta, pot invata foarte repede.

Răspuns Câştigător
| AnndreiT a răspuns:

Http://casa.acasa.ro/......65410.html i-a vezi aici

4 răspunsuri:
| KodrutZ a răspuns:

Un instalator iti ia maxim 25 RON, e treaba de 20-30 de minute maxim. Daca vrea mai mult, baga-l in aia a ma-si. Problema nu e daca ai experienta sau nu, ci daca ai scule. Posibil sa reusesti, nu e mare fis, dar cel mai bine chemi pe cineva care a mai facut asta.

| LIN2010 a răspuns:

Nu este deloc greu, doar ca ai nevoie de scule potrivite(chei fixe de 10, 13, 17, 19, surubelnita cruce si surubelnita dreapta), vointa si curaj. Incepi cu inchiderea robinetilor principali de sub chiuveta, apoi desfaci racordurile flexibile de la robineti apoi cu o surubelnita si cu o cheie fixa desfaci sistemul de fixare al bateriei la chiuveta si apoi scoti bateria cu futunele.La bateria noua montezi furtune noi(nu uita de garnituri)si repeti operatiile in ordine inversa.Succes ***** Daca apelezi totusi la un meserias, trebuie sa ti cont ca pa langa faptul ca are sulele adegvate mai detine si un bagaj de experienta ce-i permite sa repare bateria de la chiuveta fara sa o inlocuiasca(se inlocuiesc doar niste garnituri din interiorul bateriei )si doar pentru asta isi merita banii de manopera.Respecte

| Lam a răspuns:

Este foarte usor ..in primul rand ai grija sa inchizi apa de la robinet-ul central altfel vei avea parte de o mica fantana arteziana apoi desfaci bateria... pui garniturile. o inlocuiesti ai grija sa strangi bine filetul si gata.