| helpme25 a întrebat:

Salutare, am scapat din greseala ulei din bucatarie pe un perete cu vopsea lavabila, cum se poate de inlaturat pata?
Am nevoie de ajutor, dar sa functioneze intr-adevar, nu sa fac mai rau, mersi!

5 răspunsuri:
| Astaeparereamea a răspuns:

Dacă ai pete de grăsime veche pe pereţii vopsiţi cu culori lavabile, oţetul alb alimentar este prietenul tău cel mai bun. Deşi se numeşte vopsea lavabilă, acest tip de vopsea nu permite spălarea cu detergenţi foarte agresivi, deoarece rişti să strici intensitatea culorii, sau chiar să rămâi cu pete şi umbre greu de reparat pe pereţi.

Prepară chiar tu un amestec de 50% oţet alimentar alb şi 50% apă caldă şi freacă cu mare grijă, apoi tamponează imediat cu o cârpă uscată, deoarece dacă laşi vopseaua să se usuce singură, rişti să rămână pete inestetice pe perete

| TheImpaler a răspuns:

Cu spaclul...cureti zona, faci reparatie, si dai peretele ala cu lavabila.

| helpme25 explică (pentru TheImpaler):

Ma gindeam sa rod peretele cu hirtie abrziva, si dupa aia sa iau si sa vopsesc si gata!

| TheImpaler a răspuns (pentru helpme25):

Grasimea tot o sa iasa. cel mai usor e sa dai intai peste pata cu niste grund de-ala gri pentru fier si pe urma sa dai vinarom peste grund, daca nu vrei sa faci santier.

| helpme25 explică:

Nu pete de bucatarie, pete de ulei curat.
Am scapat si am facut o pata mare, cum se poate de scos?