| ValiConstantin123 a întrebat:

Salutare TPU, am nevoie de ajutor.
Doresc sa achiziționez o hota de bucatarie însă am o problemă.
Peretele pe care vreau să pun hota nu este un perete exterior ci este un perete despărțitor si nu stiu cum pot avea o evacuare pentru hota.

6 răspunsuri:
regis
| regis a răspuns:

Ai nevoie de tubulatura, pe care o gasesti in orice magazin de bricolaj. Majoritatea opteaza pentru varianta mai inestetica - tub flexibil de aluminiu, datorita pretului.
Exista insa tubulatura rigida, atat rotunda cat si rectangulara, cu adaptoarele necesare, in orice magazin de bricolaj.

sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Despărțitor, desparte ce, de ce?

| relian a răspuns:

Asa si? Dai gauri si duci burlan pana afara, sau in pod sau stiu si eu ce locuinta ai.Si uite asa ai evacuare, simplu, adica ca idee, de executat aia vezi tu la fata locului.

| anonimg a răspuns:

Poate că o baie ar putea să nu aibă perete exterior; dar nu am auzit sau văzut până acum bucătărie fără perete exterior.
Obligatoriu coșul de la horă trebuie să iasă la exterior. Îmi pare că nici firmele care îți găuresc peretele pentru hotă le este interzis să găurească un alt perete (la fel ca hota de la centrală care tot la exterior trebuie să fie).
Toate blocurile au și aerisire dar este interzis a fi folosite pentru hotă.
Construcția unui apartament și amenajarea lui trebuie să țină cont de astfel de reguli și de multe altele.

| LPCTSTR a răspuns:

Poti gasi hote care recirculeaza aerul printr-un filtru, iar filtrul poate fi schimbat periodic, deci n-ai nevoie de evacuare la exterior.
Exemple:
https://www.cel.ro/......yA1NTwt-l/
https://www.cel.ro/......6MjwnMw-l/

Cand cumperi, sa te asiguri ca poate recircula aerul si ca poti sa iei din acelasi magazin mai multe filtre.

| figarro a răspuns:

Cum au spus si altii, fie tragi un tub de aluminiu, vizibil si cam urat, fie iei o hota cu cu recirculare, cu filtru de carbon activ. Eu m-am mutat de curand si am asa ceva in bucatarie open-space. Nu as putea spune ca e foarte eficienta, deci nu as recomanda in mod special cuiva care gateste prajeli sau chestii care miros mai tare.

Este adevarat ca nici hota obisnuita nu scoate de exemplu mirosul de ceapa prajita, usturoi sau alte mirosuri puternice, dar hota cu recirculare este mai putin performanta, oricat de scump ar fi modelul pe care il cumperi.

Ai mai putea incerca un model de hota downdraft, ceva de genul asta: https://shopniac.ro/......arie-4321/

Insa si pentru aceasta trebuie sa montezi cumva tubulatura, dar nu trebuie sa o mai urci pe perete.