| BuGsstormbunny a întrebat:

Salutare. Am un cires tanar care anul acesta chiar a facut multe cirese frumoase, dar frunzele i se ingalbenesc si cad. Nu toate, asa unele, e stropit si afidele au murit. Sunt sanse sa ii pice toate frunzele?

9 răspunsuri:
Bula
| Bula a răspuns:

Asa am si eu doua caise. Pe unul din ei se usuca frunzele din varful crengutelor noi. Asa s-a intamplat si anul trecut, si anul acesta. Am taiat toate crengutele uscate si am stropit de 3 ori cu solutie cumparata (in fiole) de la un magazin de specialitate agricola. Deocamdata situatia este stapanita.
In magazin mi-au spus ca, pomul trebuie stropit de 3 ori imediat dupa caderea petalelor florilor.

| JicaContra a răspuns:

Da telefon la 112, cheama brigada anti-tero, armata, interpolul si trupele seal americane... LA CAT VALOREAZA CIRESELE, e CLAR ca e atac terorist big grin

| Cksihja a răspuns:

Cireșul e oarecum extrem de sensibil vezi dacă cad și frunzele verzi adică atinge-le ușor dacă se desprind și cad are ceva. Eu am avut un cireș care era expus și s-a uscat, vezi și cum sunt cireșele dacă sunt mici și zbârcite e posibil să fie o problemă.

| BuGsstormbunny explică (pentru Cksihja):

Nuu, doar cele galbene se desprind asa.

| aNdr3i1947 a răspuns:

Nu cred ca trebuie sa te sperii.
Am și eu un cireș care a pățit la fel. A făcut cireșe când era foarte tânăr și frunzele sau îngălbenit, părea ca se va usca copacul însă nu are nimic.

| BuGsstormbunny explică (pentru aNdr3i1947):

Dar nu vor cadea si se vor ingalbeni toate vara aceasta sper.

| aNdr3i1947 a răspuns (pentru BuGsstormbunny):

La mine s-au îngălbenit aproape toate în timpul verii dar nu au căzut, au doar acel aspect "îmbătrânit".