| raulinho0805 a întrebat:

Toti pomii fructiferi din gradina care i-am plantat in anii anteriori merg bine in afara de ciresi.Din 6 ciresi plantati in toamna acum 2 ani, 3 dintre ei s-au uscat.De cumparat i-am cumparat de la un inginer agronom de la o pepiniera pomicola care e de multi ani infiintata de pe vreme lu Ceausescu cred ca una din singurele mosteniri ce nu s-au distrus dupa 90 in coace. Nu am dubii in legatura cu firma de unde i-am luat ci mai degraba sunt ingrijorat de faptul ca ciresii sunt afectati nu stiu de ce dar multa lume se plange de asta.Ce am observat anul trecut de la multe ploi eu cred ca acide le-au picat frunzele eu cred ca asta ar fi cauza iar acum cand am fost in gradina nu au intrat in vegetatie am rupt niste muguri si era clar ca sunt uscati. De stropit nu i-am stropit doar primavara cu insecticid si fungicid dar totusi nu as fi avut pretentii sa-mi faca nu stiu cat dar nici sa se usuce. As dori sa stiu de ce e foarte greu cu ciresii in Romania e vreo legatura cu poluarea in regiunea Banat si ce soiuri de cires nu sunt asa de pretentioase ma refer ca sa nu trebuiasca atatea stropiri?

Răspuns Câştigător
| FoundYouLover a răspuns:

Buna! Parintii mei se ocupa de casa bunicii mele de la tara! Sunt mari amatori de umbra si de fructe, asa ca au tot felul de pomi in gradina, inclusiv ciresi.Casa bunicii mele e intr-o alta regiune a tarii, deci s-ar putea sa fie vorba ca acolo este un tip de sol, iar la tine in zona este alt tip de sol. Poate ciresii nu rezista la toate tipurile de sol.De ce nu incerci sa cultivi altceva?

| raulinho0805 explică (pentru FoundYouLover):

Pentru ca mi plac mult ciresele si vreau sa mananc din gradina mea dar daca spui ca si tu ai poate o sa mananc cateva si de la tine daca mi dai. In rest mi s au prins alti pomi ca am plantat tot felul de pomi nu pra am probleme doar cu ciresii.

2 răspunsuri:
| relian a răspuns:

Nu sint probleme cu ciresii, doar daca cumva balteste apa la radacina lor, normal se usuca.Nu e nici o ploaie acida, daca ar fi asa toti pomii ar fi afectati.E alta probleme si asta trebuie sa vad sa pot spune exact ce au sau au avut.