| cioci a întrebat:

Salutare.Am un instant ariston pe gaz si se stinge flacara cand dau pe apa calda sa zicem aproximativ dupa 5 minute dupa ce imi incalzeste apa si se aude un clant, ca un fel de releu ceva care inchide gazut automat.are cineva vreo idee ce sa fie stricat in el?

9 răspunsuri:
| darrio2007 a răspuns:

Si nu mai porneste?

| cioci explică (pentru darrio2007):

Este functional pana in momentul in care se opreste gazul si nu mai incalzeste apa happy

| darrio2007 a răspuns (pentru cioci):

Pot fi scapari de gaze pe undeva la instant si are prevazut un detector de gaze ca cele care sunt obligatorii in cazul centralei termice pe gaz. Este doar o parere personala. Chiar sunt curios si am sa urmaresc intrebarea ta. Iti inchide gazul complet? Ma refer si la aragaz.

| cioci explică (pentru darrio2007):

Doar la instant se inchide gazul, la aragaz nu pentru ca nu am montat senzorul de gaze sa imi opreasca tot apartamentul.

| dolceromania a răspuns:

Cred că termostatul.

| danutz2006 a răspuns:

Este posibil sa fie vreun senzor defect care nu vede flacara si atunci opreste automat gazul pentru a evita o eventuala explozie datorata unor scurgeri accidentale de gaz sau exista o problema reala pe partea de evacuare gaze si din acelasi motiv de a evita o explozie, in momentul in care se atinge un nivel mare de gaze arse neevacuate atunci opreste automat gazul.
Dat fiind faptul ca vorbim de gaze si de siguranta ta si a celor din jur eu zic sa chemi un specialist.
Poate fi o problema minora sau poate fi un semnal de alarma prin care boilerul incearaca sa evite o catastrofa.
O zi buna,

| cioci explică (pentru danutz2006):

Ideea e ca merge pana intr-un anumit timp dupa aia se ia gazul dupa acel "clant" idei?

| cioci explică:

Rectificare instant pe gaz ariston===>> acesta functioneaza, imi incalzeste apa sa zicem nu mai mult de 5 minute dupa acest timp se aude in el "" CLANT" sunetul respectiv si imi opreste gazul nu flacara de veghe.

| Serban_Antonel_1982 a răspuns:

Cam aceeasi problema am si eu eram curios ce ai rezolvat