| Alin_Dragomir_1989 a întrebat:

Am o problema cu un instant Ariston. Dupa ce ii dau drumul la apa calda si merge sa spunem 3 minute se opreste flacara(chiar si cea de veghe). Care ar fi problema?

2 răspunsuri:
| Peridava a răspuns:

"Un instant Ariston" ce vrea sa fie? Un gen de boiler?
Daca nu se opreste apa calda, el functioneaza. Nu e nici o problema. Dar nu ne-ai spus daca ai sau nu, apa calda dupa cele 3 minute.

| regis a răspuns (pentru Peridava):

Un instant este un aparat care prepara apa calda pe loc, pe masura ce aceasta este folosita. Boilerul preincalzeste o cantitate mare de apa, pe care apoi o mentine calda pana o folosesti.
Daca instantul are flacara, evident este un instant pe gaz (sunt si variante electrice). Daca se opreste flacara, este evident ca se opreste si apa calda, e inutil sa mai precizeze asta.