| AidDja a întrebat:

Salutare!

Ce recomandati?

Soba de teracota sau termoseminou pe lemne?

7 răspunsuri:
regis
| regis a răspuns:

Daca e singura sursa de incalzire, teracota, intrucat focul va trebui alimentat mai rar.
Daca suplimentezi o alta sursa de incalzire, semineu, construit ca si o centrala termica pe aer.
Daca e o casa de vacanta, un semineu o va incalzi mai rapid.
Am văzut si o combinatie interesanta, un semineu de otel al carui cos trece printr-o teracota. Ocupa ceva spatiu in plus, dar semineul incalzeste rapid, iar teracota continua sa radieze dupa ce focul s-a terminat.

| sierra1 a răspuns:

Ai cumva gaz (că nu ne zici)?

| sierra1 a răspuns:

E o soluție elegantă, eficientă, modernă

https://www.dedeman.ro/ro/termoseminee/c/3729

| Frank51 a răspuns:

Cred ca as recomanda teracota, tine enorm de mult căldură, dar depinde și de izolația casei, dacă este foarte bine izolata merge și șemineu.

| StrongHeart a răspuns:

Soba clar.

| NoisyLight a răspuns:

Termoșemineul este mai avantajos. Energia termică este stocată într-un vas de acumulare de tip puffer, iar de acolo este trimisă la calorifere în funcție de temperatura cerută de termostat.
La soba clasică o bună parte din căldura se risipește ieșind pe coșul de fum. Bineînțeles, pentru termoșemineu trebuie făcută instalația de încălzire. Este mai scump, dar costul se amortizează repede prin economisirea energiei.