| Iriciuc_Ionutz_1975 a întrebat:

Cum pot obține eficacitate maximă la un termoșemineu Aqua Plus 22 KW? Mulțumesc!

Răspuns Câştigător
| CasaSiDesign a răspuns:

Pentru a obtine eficacitate maxima la un astfel de semineu trebuie sa folositi lemne foarte bine uscate, de preferinta de fag, sau daca va permiteti sa folositi doar brichete din rumegus de fag. In acest fel veti creste randamentul termosemineului. Deasemenea este indicat sa folositi un recuperator de caldura montat pe cosul de fum fix la iesirea din termosemineu. In acest fel veti mai putea recupera din caldura "pierduta" pe cosul de fum.

| Iriciuc_Ionutz_1975 explică (pentru CasaSiDesign):

Vreau mai multe detalii dacă se poate! Am 4 calorifere și un boiler puse la șemineu și vreau
să stiu: dacă si cum trebuie reglat tirajul, ce reprezintă tija care merge stânga - dreapta de pe poartă, câte lemne și la ce grosime trebuie să pun, dacă trebuie obturat și cât burlanul( de șiber vorbesc). Mulțumesc!

2 răspunsuri:
| sierra1 a răspuns:

Lui nu ai ce-i face (are deja termostat) izoleză bine incinta in care il folosești