| florin1979 a întrebat:

stiu ca nici un antivirus ofera eficacitate maxima. dar care sunt cei mai buni antivirusi, un top 5 daca se poate? si niste linkuri de unde ii pot lua gratuit si sa isi faca si update?

Răspuns Câştigător
| Jony123 a răspuns:

Florin1979 tea ametit Alejandro si mai bine mai asculta pe mine, cel mai bun antivirus nu exista pentru ca ei se difera prin eficienta si prin ocuparea de memorie, dar un antivirus f bun care maninca destul de putin memorie este Avira, are o detectie excelenta si nu iti ingreuneaza calculatorul, nu trebuie sa ii faci setari nimic, el o sa isi faca update mai greusor prima data finca are mult de downloadat apoi o sa dea o scanare in calculator sa vada Avira ce calculator are in miini! Sa nu te sperii totul e normal, uite si linkul de unde poti sa il downloadezi cu licenta nelimitata si fara erori, e un antivirus excelent si gratis : http://www.softpedia.com/......6527.html, o sa-ti apara mai multe cestii vezi ca o sa scrie in dreapta chestia asta DOWNLOAD LOCATIONS
for Avira AntiVir Personal - Free Antivirus 10. 0. 0. 592: dedesuptul ei ai 2 sublinkuri dai pe unu din ele si se va descarca! Daca intinpini probleme dai mesaj pe privat! Numai bine! Fundita?

3 răspunsuri:
| cosmon a răspuns:

Cel mai bun antivirus nu exista deoarece virusii apar inainte sa fie cunoscute de antivirusi! Parerea mea este sa incerci un antivirus gratuit gen Avira Avasta sau AVG nu te complica cu porcarii ca Nod 32 sau alti antivirusi cu crackuri!

Cel mai bun antivirus poti fi chiar tu daca te feresti sa descarci lucruri de pe site-uri dubioase, daca nu vizitezi site-uri dubioase, daca folosesti alt browser decat internet explorer, daca stergi frecvent fisiererele temporare din calculator cu ccleaner, daca dezinstalezi aplicatiile pe care nu le mai folosesti, daca nu instalezi toate porcariile, daca nu deschizi fisiere primite de la nescunoscuti in general pe cele. exe. bat etc in felul acesta te feresti singur si economisesti si resursele pe care ti le-ar folosi in mod normal un antivirus! Eu unul asa fac ( nu am antivirus de mai bine de 1 an si nu am luat nici macar un virus )

| sudsuinededouaori a răspuns:

Sunt mai multi antivirusi seriosi, ramane acum sa-l alegi pe cel care ti se pare mai potrivit.
Uite cum se prezinta ultimul test Av-comparatives privind detectia totala:

# G DATA – 99. 9%
# Avira AntiVir, Trustport – 99. 8%
# McAfee – 99. 4%
# Avast, BitDefender – 99. 3%
# F-Secure, eScan, Panda – 99. 2%
# Symantec – 98. 7%
# ESET NOD32 – 98. 6%
# AVG, Kaspersky – 98. 3%
# PC Tools – 98. 1%
# Microsoft – 97. 6%

In ceea ce priveste numarul de alarme false, situatia sta in felul urmator:

F-Secure – 2 FP, Microsoft – 3 FP, BitDefender – 4 FP, ESET – 6 FP, Avast si Symantec – 9 FP, Avira – 10 FP, AVG – 19 FP, Kaspersky – 46 FP, Panda – 98 FP (un numar mai mic de alarme false semnifica un rezultat mai bun)

Iar in privinta vitezei de scanare:

* Avast – 17. 2 MBs
* Avira – 15. 1 MBs
* Panda – 14. 6 MBs
* Symantec – 13. 3 MBs
* AVG – 13 MBs

Cele mai lente au fost: ESET Nod32, Trustport, eScan, Microsoft, Norman cu mai putin de 10 MB/s.

Eu ti-as recomanda Avira, datorita detectiei foarte bune, impactului minim asupra resurselor calculatorului si datorita faptului ca se gasesc promotii pe 3 luni mai mereu pe net.
Daca te gandesti sa cumperi o licenta, as zice sa mergi pe Norton Internet Security.

| cristi202 a răspuns:

1) ESET Smart security 4 - o noua versiune a Nod 32 ce include antivirus, antispyware, firewall si antispam. E cel mai bun. Ma inspaimint citi virusi gaseste uneori cind sunt pe net, dar e bine ca ii gaseste.
2)Kaspersky
3)Avira Antivir
4)Bitdefender
5) Mc Afee
Avast-ul l-as pune pe ultimul loc, nu mi se pare eficient deloc