| 22anirolF a întrebat:

Salutare.
Când am ajuns la cămin, am băgat frigiderul in priza. Este un frigider pe care mi l-am cumpărat în primul an, la mâna a doua, are și congelator. Dar în momentul în care am ajuns și după ce l-am băgat în priză, frigiderul a început să răcească, dar congelatorul nu. Eu aveam niste mâncare preparată de acasă, ceva pui, niste pește. Eu eram obișnuită că de fiecare dată când veneam nu erau probleme, doar băgăm în priză și totul mergea normal. Însă azi dimineață când am vrut să-mi scot mâncare la decongelat, sa o am pentru la prânz, am observat că în congelator era cald și termometrul acela de pe frigider arăta 0 grade, deși era aceeași temperatură ca în cameră, nicidecum să fi fost 0 grade. Nu înțeleg ce are, ce aș putea să-i fac, aveți vreo idee? Oricum mâncarea e pierduta de vineri până duminică la cald... Dar macar daca pot să îl repar sa am pe viitor. Mersi anticipat

11 răspunsuri:
regis
| regis a răspuns:

S-ar putea ca termometrul sa indice temperatura din frigider, nu pe cea din congelator. Este puțin
Singura varianta este sa chemi un frigotehnist, sunt multe anunțuri pe olx cu reparații frigidere, doar ca intervenția va costa.

| Catrice a răspuns:

Și zici ca l-ai cumpărat nou...

| 22anirolF explică (pentru Catrice):

Unde am zis asta? Am menționat că l-am luat la mâna a doua, la începutul anului universitar. Apoi a venit pandemia și nu prea am mai stat pe aici, a fost mai mult nefolosit... Deci de asta mă mir că se strică

| Catrice a răspuns (pentru 22anirolF):

În fine, citisem în graba.
În principiu ar fi freonul, ala ți-l repara un nene care se ocupa cu asa ceva.

| 22anirolF explică (pentru Catrice):

Nicio problemă, mersi că ți-ai luat din timpul tau sa citesti și să răspunzi.

| Catrice a răspuns (pentru 22anirolF):

Dacă era nou, avea garanție. Asa, faceți cheta și plătiți. 100 minim.

| 22anirolF explică (pentru Catrice):

E ok, oricum colega nu a vrut să plătească nici când l-am cumpărat, l-am plătit eu.

| Iote a răspuns (pentru Catrice):

"cumpărat în primul an, la mâna a doua"

$#T&E^*I**()))

| Iote a răspuns:

Este cumva cu doua motoare?
Poate s-a defectat doar motorul congelatorului.

| 22anirolF explică (pentru Iote):

Nu știu cum este, nu am idee de frigidere sad

| Iote a răspuns (pentru 22anirolF):

Te uiti in spatele lui. Simplu.
Dar, inca nu ai chemat un meserias?