| Bitza91 a întrebat:

Salutare lume! Am si eu o problema cu o centrala termica protherm panther de 28kw.Sambata seara in timp ce faceam un dus ca omul mi-sa redus debitul de apa calda la robinet.Eu crezand ca este din cauza celor de la Apa, am continuat sa fac dusul. Dupa ce am iesit din baie, ce sa vezi...casa plina de aburi.din cauza faptului ca mi-s-a spart un dop de la o conducta de apa calda..Toate bune si frumoase pana aici, a 2 a zi am remediat situatia si am vrut sa pornesc centrala...cand colo centrala nu mai proneste de niciun fel.imi da F1, da scanteie sa se aprinda.dar nimic.(lipsa gaz)vezi doamne, dar tind sa cred ca nu are legatura.Este cineva in masura sa imi dea un sfat.ce si cum?!

Răspuns Câştigător
Salontanul
| Salontanul a răspuns:

Nu cumva ai o supapa de siguranta care a sarit din cauza aburului? Daca ai iesi afara la contoarul de gaz si trebuie sa fie sub un capacel un dispozitiv ca o rotita si cu tije in mijloc. Trage sau impinge de el, usor. Cele mai multe merg prin tragere dar nu forta.

1 răspuns:
| Admunssen a răspuns:

Centrala termica nu mai aprinde gazul pentru ca nu are apa presiune in circuitul hidraulic al apei. Faptul ca a sarit un dop, asta e din cauza ca apa a ajuns la fierbere ceea ce nu e bine. Consulta un specialist! Gazul metan arde rau de tot!