Întrebare recomandată | Ensiferum a întrebat:

Ma poate ajuta cineva cu prinderea sau exterminarea rozatoarelor? tipuri ingenioase de capcane sau alimente care sa ii atraga in capcana. Am unu sau doi soricei care actioneaza noaptea si intra in bucatarie pe usa de la podul casei si as vrea sa il prind ca sa previn inmultirea rozatoarelor la mine in casa deoarece mi se pare total neigienic sa ai soareci in casa.

Răspuns Câştigător
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Lipici pe care il pui pe suprafata unei bucati de gresie iar in mijloc carne. cineva a prins 4 dintr o lovitura, si nu erau morti doar ca nu se mai puteau dezlipi

| Ensiferum explică (pentru anonim_4396):

4 dintr-o lovitura.

13 răspunsuri:
caramela
| caramela a răspuns:

Bunahappy
Eu cu grausor rosu am scapat de ei.
Asigura-te ca nu ai cereale.
Pune in colturi ferite gramezi de grausor si sa urmaresti daca dispare graul.
Dupa 4-5 zile vor iesi din ascumzatori si vor cauta apa..in scurt timp vor muri.
O seara bunahappy

| darrio2007 a răspuns:

Eu cu astea am scapat de ei.Nu au efect chiar imediat.Mananca,mor si se usuca.Gasesti la orice farmacie veterinara.
Sursa:http://www.pestcontrol-pedia.ro/raticide/

| cristimihailov a răspuns:

Salut,

Personal eu am rezolvat cu niste aparate cu ultrasunete pentru rozatoare.

Le pui in priza (unul sau doua) in diverse locuri si nu mai apare urma de soricel.

| darrio2007 a răspuns (pentru cristimihailov):

Lasa-le drk ca nu sunt bune de nimic. Pusesem otrava de-asta prin colturi. http://www.pestcontrol-pedia.ro/raticide/ Mentionez ca stau la bloc si umblau pe sub parchet.Clasic.S-a macinat PAL-ul pe dedesubt.Inca mai umblau cand am luat aparatele.Mancau langa priza in care era bagat aparatul.
Apoi au disparut si au reaparut. Aparatul nu a fost scos deloc din priza.Tot cu aceeasi otrava am scapat de ei.

| cristimihailov a răspuns (pentru darrio2007):

Salut,

De fapt problemele sunt putin mai diferite cand stai la casa. Cu siguranta, depinde de la casa la casa.

Totusi, personal cred ca, este mai bine sa folosesti ultrasunetele. E adevarat, poate te lupti cu catelul si alte animale ale vecinilor. Dar, cum spuneam. Difera de la casa la casa.

Primul motiv pentru care cred ca este mai bine asa este urmatorul: gandeste-te ca moare soricelul. Ala se va impute daca nu il scoti de acolo. Si asta il prinzi dupa ce pute. E greu sa il scoti atunci.

Al doilea motiv pentru care consider ca e mai bun ultrasunetul este faptul ca otrava aia ramane. Daca se da pisica la ea sau (acum depinde pe unde pui) mai stiu eu ce alte animale prietenoase mai ai prin gospodarie, atunci devine neplacut rau.

Daca poate ai si copii si poate vor ajunge vreodata acolo fara sa isi dea seama, sau zeama aia se scurge prin alte locuri, atunci devine chiar nasol.

Al treilea motiv ar fi faptul ca otrava aia se duce in timp. Pe cand sa tii in priza niste aparatele de alea cu ultrasunete, pur si simplu uiti de ele. Nu te mai deranjeaza.

| darrio2007 a răspuns (pentru cristimihailov):

Nu am pisici si nici copii mici.Nu cred ca ai inteles. Aparatul nu a influentat cu nimic disparitia soriceilor.

| Vanqu1sh a răspuns:

O pisica nemancata. O sa ii manance si peai vecinilor cu tot cu gaini.

| Mykymu a răspuns:

Eu am incercat cu lipiciul pentru soareci.E foarte bun in situatia asta.

| sucdemere11 a răspuns:

Salut! Uite aici un tip de capcana care este eficienta mereu, este o capcana clasica:
Poti sa confectionezi si singur o capcana pentru soareci. Ai nevoie e o placa de lemn, gresie sau alt obiect cu o suprafata plana, o nuca sau alt aliment si o farfurie adanca. Pune nuca pe suprafata plana si sprijina apoi farfuria de ea. In momentul in care sorecele va incerca sa o ia, castronul va cadea peste el. Odata capturat, poti sa-l iei si sa-l eliberezi afara, preferabil ceva mai departe de casa.
Sper ca ti-am fost de ajutor, funda?

| nextmt a răspuns:

Locuiesc la casa, si am avut aceeasi problema. Am cumparat din Dedeman un lipici, se numeste Debello. Daca imi aduc bine aminte am platit pentru un tub in jur de 6 lei. Este foarte eficient. Zilnic prind cate 1, 2 soricei.

| 79238 a răspuns:

Euiti recomand lipiciu pentru soareci Araprat.Il pui pe o foaie si in mijloc pui ceva mancare. Sper sa-ti fie de folos.

| Timisoreanul a răspuns:

Salut, tot ce trenuie sa faci este sa te duci la un cabinet veterinar si exista o otrava in forma de ciocolata, aceasta trenuie pusa intr-un loc care sa fie in calea acestuia. Succes!