| Alex_Alex_1995_UzFr a întrebat:

Am si eu o problema. cum scap de mirosul care vine prin baie ( mai exact pe la WC - canalizare)?

4 răspunsuri:
| cristi202 a răspuns:

Nu pe la WC iti vine mirosul, ci prim masca prin care trec tevile. Pot sa pun pariu cu tine ca daca te duci sa o observi, vei vedea gauri, sau crapaturi in ea prin care intra aerul cu miros. happy
Am amenajat un apartament la parter ce avea miros urit ce venea din subsol, gazda tocmai il cumparase, nu bagase de seama mirosul, si era ingrijorata ca nu va scapa de miros. I-am facut praf mastile vechi din ghips, i-am facut altele din rigips, cu grija sa nu ramina nici o gaurica prin care sa intre aer cu miros, si a scapat cu totul de miros. Mai tirziu, cand am vizitat-o, ca era cunostiinta de familie, se plingea ca venisera la ea vecinii sa ii spuna ca de cand ea si-a amenajat apartamentul vine miros la ei! I-am spus sa stea linistita ca nu era vina ei ca si mastile lor erau praf, si ca din cauza aia mirosul urca de la subsol la ei, trecind de apartamentul ei. happy
Asa ca, cu o zi de munca scapi usor daca iti faci masti noi, si scapi cu totul de miros.

| relian a răspuns:

Cum scapai? Intreaba pe aia ce tiau facut instalatia.Normal o instalatie facuta bine nu trebuie sa permita ca mirosul sa ajunga in casa.Deci acel sifon cum ii zic oamenii tocmai pentru aa ceva este.O alta problema la romani ce am vazut este ca pun in baie o canalizare, un canal si nu stiu de ce fac chestia asta, probabil ca asa au vazut pe timpuri si chestia sa perpetuat, s-a dus de la unu la altul si asa fac toti ca asa se face zic oamenii.Nu se face deloc asa. Podeaua la baie trebuie sa fie dreapta ca si in restul casei, aia e tot, deci nu se face nici o canalizare.Mult miros iti intra pe acolo pentru ca acolo ori nu tiau pus sifon la acea canalizare ori daca ai sifon nu ai apa in el, deci este gol si mirosu vine pe acolo.Treb sa pui apa mereu vara iarna ca apa se evapora si vine miros.Asta e cea mai mare tampenie ce am vazut ca fac oamenii.Nu stiu cine a fost cu ideea asta pe vremuri dar e o idee foarte proasta.Ce faci stai tot timpul sa pui apa sa mentii apa in acel sifon daca il ai, daca nul aia nu mai ai cei face, poate doara sal acoperi sa torni ciment acolo.Deci pe acolo vine mirosu odata.Mai vine miros pe la conectia de la chiuveta de la bucatarie si de la chiuveta de la baie, pentru ca mesriasii stia de astazi habar n-au pentru ce este acel sifon sub chiuveta, el merg pe acelasi considerent ca asa se face, sau asa au vazut la altii si asa fac si ei.Lucru asta e bun ca pun sifon, la chiuvete unde folosesti zilnic apa sta acolo si nu permite mirosului sa intre.Doara ca mereu exista si un de asta dar doara, deci meseriasii dupa sifon asta spun din ce am vazut pun teava in scurgere in perete unde e asa acolo sa fie, deci nu este etansa, nu este lipita, pur si simplu bagi degetele intre cele doua tevi.ca urmare sifonu ala este pus degeaba n-are nici o utilitate, este nul prin faptul ca meseriasu lasa spatii intre teava ce vine de la sifon si teava unde intra aia din perete, acolo trebuie etansat perfect, nimic sa nu treaca, de fapt acolo trebuie lipit daca sar putea.Cam pe acolo vin mirosurile.Tu crezi ca vine mirosu pe la WC dar nu are cum, WC-ul ce spui tu asa este fabicat cu ditai sifonu n-are cum ajunge mirosu prin cantitatea aia de apa nicicum, pentru ca nu poate trece nici prin sifonu de la chiuveta, aerul din canal nu are presiune, deci n-are cum sa ajunga la tine in casa.Iti spun asta din exp si asa am vazut la f multi oameni, chiar la case asa au facut canala in baie, care n-are nici o utilitate, poate doar sa parfumeze casa laughing cu parfum din canal si conectia in perete bate vantu pe acolo vine un parfum ce nai vazut.Scuze ca am scris mult dar altfel n-am cum, trebuie sa intelegi ce spun ca sa poti remedia.Deci mirosu tau nu are pe unde veni decat cum am aratat.Cine spune alte povesti nu stie ce zice.

| popa07ady a răspuns:

De la wc nu are cum sa miroasa pentru ca are sifonare de apa. Urmareste daca nu cumva sifonul de pardoseala iti face vacum.Asigura-te ca ai toate sifonarile executate corespunzator.

| tudorykul a răspuns:

Cu soda caustica. Mergi si cumperi soda si o bagi in apa fierbinte si dupa o torni in canal sau WC