| Ewals a întrebat:

Salutare TPU aveți idee cât costa sa-mi fac 10 metri liniar de gard stâlpi sunt turnati, montare sipca metalica și sudat bare tranversale.

4 răspunsuri:
regis
| regis a răspuns:

1000-1200 ron sipca metalica, vreo 150 de ron bara transversală de 6m (2 sau 3 nivele, adica 4-5 buc, depinde de inaltime).
Manopera pentru o astfel de lucrare nu ar face mai mult de 500 ron, dar nu e atat de complicat incat sa nu poti face si singur.

Bula
| Bula a răspuns:

Daca-l faci tu, atunci il poti face chiar si sub 100 lei.
De la "Fiere vechi" iti cumperi materialul de fier necesar (sau le aduni din alte locuri, unde stau parasite).
Cu perie de sarma cureti eventuala rugunure.
Cumperi 0.5l "DERUGINOL" (sau similar) la un magazin de materiale de constructii (sau de feronarie, menaj etc.) si o cutie "GRUND DE FIER ROSU".
Cu deruginol cureti urmele ramase de rugina. Dupa uscare NU speli sau stergi suprafata, ci dai peste cu grund.
Ambele solutii costa impreuna cca. 60-80 lei.

Peste stratul uscat de grund poti vopsi cu orice vopsea pentru fier, de exterior.

| CristiDinBucuresti a răspuns:

Mult, nu ai bani

| Catrice a răspuns:

Fără materiale 300-500 lei