| Bern_Berni_1989 a întrebat:

Salutări tuturor! Planta mea, Mango, este încă pui. Are totuși o creștere ciudată...

A avut probleme cu puricii albi săritori și pentru asta am pus felii de cartofi pe pământ în ideea de a scăpa de ei, după anumite recomandări de pe un site. Nu prea a reușit. În mod ciudat parese că una din frunze s-a oprit din crescut și s-au încovoiat fără a se usca însă. Cealaltă frunză a continuat să crească [aici menționez că prima frunză care i-au dat plăntuței s-a încovoiat precum am descris mai sus, cea de a doua frunză și-a continuat dezvoltarea].

Mai apoi am schimbat complet pământul plantei pentru a scăpa de purici. Aparent am reușit să scap de ei, DOAR CĂ frunza care și-a continuat dezvoltarea este mai mare / lungă decât tulpina plantei și atârnă parțial pe pământ, având o nuanță foarte foarte vag roșiatică și nu are vigoare. Pe când cealaltă, mult mai mică, a rămas încovoiată și cu mai multă vigoare în ea.

Tecile ambelor frunze sunt sunt curbate spre pământ (asta știu că nu ar fi o problema, planta fiind încă pui; am văzut multe videoclipuri unde frunzele de mango atârnă la început spre pământ, având tecile de-așa manieră curbate).

Vă rog să mă scuzați pentru descrierea prea lungă. Sper să nu fie de neînțeles ce am scris, pentru neclarități vă stau la dispoziție.

CE ESTE DE FĂCUT referitor la descrierea de mai sus? Rog fără glume, sarcasme etc. Apropo nu sunt un priceput în îngrijirea plantelor, de aceea doresc să învăț. Vă mulțumesc frumos?

Răspuns Câştigător
| Iote a răspuns:

Frunzele care sunt curbate, rasucite, sunt bolnave. Sau au paraziti care si-au facut cuibul acolo si au deja "maternitate" (viitoare insecte). Pot fi greu vizibile cu ochiul liber.
Cel mai bine este sa mergi la un magazin de fitosanitare si sa spui ce fel de paraziti ai. Iti vor da ei solutia salvatoare. Nu cartofi.
Aentie, orice planta are nevoie de lumina. Altfel creste subtire, lunga, palida si fara vlaga.

| Bern_Berni_1989 explică (pentru Iote):

Mulțumesc pentru răspuns? totuși de ce se dezvoltă mă degrabă frunza, tulpina rămânând oarecum pe loc?

| Iote a răspuns (pentru Bern_Berni_1989):

La orice planta tulpina creste mai greu. Pentru ca trebuie sa fie "mai groasa", mai rezistenta. Insa daca e disproportionata, nu stiu. Poate nu are suficienta lumina?

| Bern_Berni_1989 explică (pentru Iote):

Sta exact la geam... eu locuiesc acum in Germania; vremea e mai înnorată acum... nu știu