Întrebare recomandată | burhanbei a întrebat:

Salve dragilor, am de facut in viitorul apropiat un WC in gradina la tara... oarece idei pentru fosa septica in afara betonarii si a CERCURILOR DE CAUCIUC?
oare daca as pune in groapa pentru fosa, pe margine, niste pari de salcam nu ar fi o idee buna? (economic vorbind)
astept idei SERIOASE! Multumesc anticipat.

12 răspunsuri:
regis
| regis a răspuns:

Cred ca cea mai buna solutie este cea cu butoiul. Butoiul, chiar tratat cu vopsea, nu va rezista foarte mult, insa il poti inlocui cu unul de plastic; nu este exagerat de scump si compenseaza la durata de viata. Ai insa avantajul de a opta pentru etanseitate, mai ales daca ai si o fantana in zona, insa bineinteles, trebuie sa te gandesti si la "placuta" munca de vidanjare.
PArii de salcam nu cred ca ar fi o idee stralucita, nu rezolva problema si putrezesc destul de repede.

Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Ai putea pune o folie de plastic.

| burhanbei explică (pentru Ioandelasal):

E un raspuns interesant amice si demn de a/l lua in considerare. dar oare din peturi umplute cu nisip? ce zici?

| Ioandelasal a răspuns (pentru burhanbei):

Nu o sa fie etansa, ca in cazul foliei.

| burhanbei explică (pentru Ioandelasal):

Ai dreptate si in plus la peturi mai e si problema fixarii lor. da, o sa caut folie mai groasa si voi acoperi toate cele 4 laturi, o voi fixa pe fundul gropii cu niste boltari si sus voi face "tronul" direct pe mnarginile ei si in felul asta se va fixa.
ce zici mestere?

| Ioandelasal a răspuns (pentru burhanbei):

Nu sunt mester, doar ca am auzit de la alta persoana, care a facut asa.

| laurici_3736 a răspuns:

Sapi groapa cit vrei de mare si ii imbraci peretii cu piatra simpla, iar deasupra poti sa puipari acoperiti cu ceva sa nu cazi in ea, dar nu merge salcim bagat i ea ca in 2-3 ani putrezeste.Succes

| Danut_Popa_1961 a răspuns:

Daca dispui de caramida veche, chiar sparta, poti face un lucru de durata.Le poti tencui doar cu pamant galben, important fiind ca sa nu stea,, cabina,, pe ele. Ofera si rezistenta.Folia nu e o solutie buna pentru cazul in care o vei curati vreodata, iar lemnul se distruge repede in astfel de mediu.

| MrAnderson a răspuns:

Salut,

Economic vorbind, da, ar fi o idee buna. Caaam, pentru cateva luni, cand umezeala pamantului, si mai ales a continutului fosei va face din parii tai de salcam simple scobitori.
Daca tot zici ca nu vrei sa bagi bani multi, incearca si tu cu niste stalpi de beton, de-aia ca la vie, spaleri.
Nu cred ca ai nevoie de mai mult de 8, ca doar nu-l faci cu mai multe separeuri, la naiba. laughing

| tr3ig a răspuns:

Prin fosa septica te referi la bazinul wc-ului, adica groapa din pamant? daca la aia te referi poti pur si simplu sa o lasi facuta groapa groapa normala dupa care sa iti faci cabina din blana pe niste patrate de 10/10 pentru podila si ceva mai lungi ca sa nu te duci si tu o data cu "cel mic"

| prisacarul56 a răspuns:

Faci rost de un butoi de tabla de 200l, faci un tratament cu o vopsea deruginol in vreo doua straturi, dai cu o bormasina cateva gauri pe fund si pe lateral, ai introdus butoiul in groapa si ai rezolvat problema.

| Gsix a răspuns:

Incearca si asta sau pune anumite "table" sau placaje, ma rog... intelegi tu la ce ma refer ca esti de la tara, dar inainte de a face asta, taseaza bine pamantul pe margini. Succes!