| AnaAtanasoaiei a întrebat:

Se întâmplă ceva daca am mâncat unt expirat de pe 26.08. 2023 și astăzi este 7.09. 2023

6 răspunsuri:
regis
| regis a răspuns:

Expirat nu inseamna stricat sau contaminat si nici viceversa. La fel cum un figider nu e stricat a doua zi dupa expirarea garantiei, ba chiar poate functiona multi ani dupa expirarea duratei medii de utilizare.

| darrio2007 a răspuns:

Daca ai scris aici, inseamna ca nu ai patit nimic.

suntserios
| suntserios a răspuns:

La cata grasime e in unt nu prea se strica el.

| ReddY25 a răspuns:

Din fericire, nu

| Furnicuta000 a răspuns:

Untul se strica foarte greu pentru ca are multa grasime, daca e tinut la rece sta luni intregi

| Smmo a răspuns:

Daca l-ai tinut in frigider/congelator inainte, probabil nu. Totusi incearca sa mananci alimentele inainte de a expira. E mai sigur.