| iulian498456 a întrebat:

Spuneti-mi si mie va rog ce fel de insecta este aceasta din poza. Imi tot apar pe perete si nu inteleg de unde vin. Daca aveti vreo idee.

https://ibb.co/yBch7Qf
https://ibb.co/kSSzsrq

Răspuns Câştigător
| Werrich a răspuns:

Par plosnițe de pat
https://www.pestcontrol-bucuresti.ro/......de-saltea/

| iulian498456 explică (pentru Werrich):

E ciudat, apartamentul este nou, cu pat si saltea noua.

| Werrich a răspuns (pentru iulian498456):

Plosnitele de pat nu vin neaparat in zone murdare, este posibil sa fie aduse o data cu anumite obiecte (valize, cutii, genti etc).

"Contrar aparentelor, nu exista nicio asociere intre plosnitele de pat si mizerie. Plosnitele se hranesc cu sange uman si animal, ceea ce inseamna ca atata vreme cat au acces la o sursa de sange disponibila, pot trai fericite si in cea mai curata casa din cartier. Mizeria si dezordinea nu sunt factori ce determina aparitia plosnitelor."

5 răspunsuri:
Bula
| Bula a răspuns:

Pare a fi plosnita argintie, o specie "importata" (nu se stie exact, din Asia sau America?).
Cum am auzit, se urca in exterior pe pereti si cauta cum sa intre in casa. Este invazie in Europa centrala si inca nu prea se cunoaste leac impotriva lor.
Si la vecini au aparut toamna trecuta, dar au pulverizat cu diferite solutii si spray-uri, iar careva (nu se stie exact care) a reusit sa le opreasca (cel putin pana acum). Vom vedea de acum incolo.

| CodrutElian1990 a răspuns:

Pare sa fie gandac de bucatarie - nu stiu cum se numeste. Urgent dezinsectie, ca daca se incuiba ii poti nimici doar daca parasesti locuinta si chemi o firma de dezinsectie.

| Zuzu1991 a răspuns:

Nu stiu, dar... YUCK tongue