| maneco a întrebat:

Stau la etajul 4 din 4 cand m-am mutat am gasit in sufragerie montat un tavan din rigibs si cand este incalzita camera apare condens in dreptul profilelor si in jurul autofiletantele se umezeste. Cum pot sa remediez aceasta problema?

5 răspunsuri:
| relian a răspuns:

Au pus tavan din rigips fara sa izoleze.Nu este vorba de respirat este vorba ca tavanul fiind ca si acoperis sau este rece face condens.Ce trebuie sa faci? Naspa acum, va trebui sa dai tavanul jos, sa izolezi cu polistiren dar lipit f bine de tavan, exista adeziv pentru asa ceva si nu lasa spatii neizolate daca se poate, iar placile la fel le lipesti intre ele bine, nu le lasa nelipite ca n-ai facut nimic daca le alsi asa..Profilele alea nu stiu ce fel sint. Daca sint profil u sau omega atunci izoleazale si pe alea pe dinauntru daca sint prinse de tavan direct.Dar daca izolezi tavanul asa cum am spus cu placi din alea de 5 cm si lipite f bine, dupa sigur nu vei mai avea probleme.Dar asta te va costa ca va trebui banui sa pui si alte placi de rigips.Dar asta e asa e cind fac unia treburi care nu se pricep sau de mintuiala. Pune rigips nu te lua dupa altii sa pui altceva ca rigipsul este cel mai bun daca este izolat.Stiu ce vorbesc pentru ca unde sint eu doar asa ceva se face.Incearca sa izolezi, dupa pui rigips si dupa pui mina pe tavan si constati cum este, cald sau rece. Apoi mergi la altii care au altceva decit rigips, au tencuit, ori cu ciment ori tencuit peste polistiren si pune mina si vezi ce simti.Te asigur ca la tine daca ai rigips va fi cald si la aia va fi rece tavanul. Daca faci ceva fa-o asa cum trebuie.Si daca tavanul este inalt desi la bloc nu prea este inalt, poti pune si izolatie mai groasa.Dar cred ca aia de 5cm este mai mult decit suficienta.Bafta si spor la treaba

| maneco explică (pentru relian):

Dupa ce izolez cu polestiren mai e nevoie sa vin cu folie anticondens si in loc de rigibs vreau sa pun lambriu pvc este vreo problema?

| relian a răspuns (pentru maneco):

Nu trebuie sa vii cu nici o folie, nu mai da banii ca folia nu face nimic. Poti pune cedoresti tu odata ce izolezi, insa lambriu ala stiu si eu cum arata.Rigipsul cum spuneau unia pe aici functioneaza ca si un perete.ca de fapt asta si este un perete uscat.El absoarbe, respira cum zic unia.Deci luat asca care af fi mai bun rigupsul este.Lambriu merge si ala, am un prieten care are asa mai totipereti de la casa, dar acum a dat jos aproapejumate si a pus rigips, ca nu-i place lambriu ala.Dar na fiecare cu cei place.

| prisacarul56 a răspuns:

Eu locuiesc tot la 4 si cea mai mare greseala a fost cand am gletuit si tavanul, nu numai peretii.Gletul asta de ipsos sugruma tavanul nu-l mai lasa sa respire.Am tras pe tavan plasa cu adeziv de izolatii, apoi am venit peste cu un strat de tinci si la urma lavabil.Arata foarte bine si respira si peretii.Acum repede i-ti recomand sa cumperi dintr-un magazin de chimicale, o sare speciala care se pune intr-o cutie ( care o gasesti tot in magazin), pe care o asezi cat mai sus in locurile unde ai cea mai mare umiditate.Eu am gasit sare si cutie de la firma Bison si intr-o saptamana s-a adunat in recipient aproximativ 200ml de apa, iar in coltul in care l-am asezat a disparut comlet condensul.Bafta si Doamne ajuta!

| simonarus a răspuns:

Buna,ai putea incerca sa pui polistiren in pod sau fibra de sticla.la mine mg asa