| viulia a întrebat:

Stie cineva daca frunzele de nuci pot fi folosite ca ingrasamant? Multumesc anticipat.

8 răspunsuri:
regis
| regis a răspuns:

Frunzele de nuc pot fi folosite mai degraba ca si... erbicid. Asa cum spune chibiusa, sub nuc nu cresc nici buruienile, iar frunzele nucului nu le mananca nici un animal, nici macar omizile. Acestea contin o toxina numita juglona care este nociva pentru foarte multe plante, pentru multe microorganisme din sol, ba chiar si pentru unii paraziti, cum ar fi puricii.

caramela
| caramela a răspuns:

Buna dimihappy orice frunza, e un ingrasamant natural, eu am gradina si nu dau foc la frunze, sotul cand sapa gradina intoarece pamantul cu tot cu frunze... si asa nu mai folosesc chimicale, doar ingrasamant natural rezultat de la pasari.

| stejara2 a răspuns:

Da! se pot folosi,eu una le las asa pe pamant, il sap si pana in primavara se macereaza, la fel si cu celelalte frunze

| flower_3416 a răspuns:

Da,se pot folosi foarte bine ca si compost ajuta foarte bine solu.

| chibiusa a răspuns:

N-ai observat ca pe sub nuci, buruienile nu cresc asa bine?
si buruienile cresc peste tot...

| eXtreme21 a răspuns:

Nu, in nici-un caz...
Sper ca am putut sa te ajut.

| ilie98 a răspuns:

Pentru ca sunt chimice

| ilie98 a răspuns:

Pentru ca sunt chimice