| viulia a întrebat:

Stie cineva cum trebuie intretinute / udate plantele Clematis si Glicinia? Isi pierd aproape toate frunzele. Doar in varf mai au frunze. Stiti cumva de ce? Multumesc mult anticipat.

2 răspunsuri:
caramela
| caramela a răspuns:

Bunahappy
Ingrijire Clematis: Se planteaza oricand din aprilie pana in octombrie. Daca ati achizitionat puieti plantati-i intr-un loc unde au pe ce sa se catere (langa peretele casei, langa un gard, etc.). Sustineti bine plantutele tinere de tutore pentru a se dezvolta optim. Daca achizitionati seminte plantati adanc in pamant (peste 8 cm adancime) pentru ca viitoarele radacini sa se dezvolte la racoare. Udati regulat mentinand pamantul umed in permanenta. Daca planta s-a dezvoltat mai mult decat ii permite spatiul sau daca nu mai infloreste la fel de abundent se taie la 50-1m inaltime deasupra solului.
Beneficii : Planta decorativa, nepretentioasa extrem de frumoasa care va ornamenteaza gradina cu flori fermecatoare. Daca iarna este mai blanda infloreste continuu pana la primul inghet.

Gloxinia(glicinia) iubeste lumina, dar nu bataia directa a soarelui. In timpul verii se uda abundent, iar plantarea se face intr-un amestec de pamant de frunze, nisip si turba.
In timpul infloririi, plantele se vor uda abundent, dar nu in exces si se adapostesc de razele puternice ale soarelui. Nu se vor pulveriza deoarece atat florile cat si frunzele se pateaza. Gloxinia pretinde aerisiri dese, dar facute cu atentie, cu grija de a o feri de curentii de aer. Gloxinia este o planta care dureaza multi ani, tuberculii ei atingand dimensiuni mari. Si in legatura cu acesta, cu cat tuberculul este mai mare cu atat inflorescenta este mai bogata.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

De ce nu cauti pe net? Doar un click am dat si mi-au aparut o multime de site-uri cu sfaturi. Esti prea comoda, sau care-i faza?