| anonim_4396 a întrebat:

Stie cineva o masina de spalat de buget ce sa spele la 40/60 de grade in timp cat mai scurt (până într-o ora)?
Eu cate masini am avut daca puneam la 40/60 de grade nu se mai oprea ore întregi.

7 răspunsuri:
| mgtow a răspuns:

Incearca ZANUSSI. Mie imi place as cumpara tot de la ei frigider - spalator de vase - microunda si masina de spalat. Cand va fi gata locuinta ma ocup. Daca faceau si femei automatizate era perfect

| darrio2007 a răspuns:

Pentru ca nu stiai sa alegi programul.

| relian a răspuns:

Eu stiu, dar nu cred ca or fi pe acolo prin RO.Insa poti sa intrebi, spui masina de spalat rufe care nu incalzeste ea apa si cu tamburu vertical, deci incarci pe sus, rufele stau toata cufundate in apa.
Eu nu-s curios sa econimisesc apa, sa speli rufe cu 3 cani de apa, nu stiu eu nu-s curios laughing
Deci masina se spalat fara incalzirea apei, se aseaza intr-un loc unde ai 2 robineti,unu apa calda, alantu rece, masina trage singura atunci pe loc apa calda sau rece, ori combinata si da bataie la spalat.
Apa calda o tragi de la un boiler pe gaz, asa iesi si mai ieftin la curent, pentru ca masinile de spalat incalzesc apa folosind curent electric.
Iti trimiteam eu una de aici dar astea is la 110 volt, doara sa pui un transformator ceva.
Masina mea cel mai lung program cred ca e de 30 min.

| NLS a răspuns:

Am Miele un model mai vechi putin (de prin 2011).
Cu 40 grade am un program ce spala perfect orice, in afara de haine de lana sau extrem de murdare, in fix 62 de minute.
La care adaug de obicei extraclatire, inca 8 minute.

Iar cand spal doar chestii subtiri de vara, gen tricouri, are un program de 50 minute.

| NLS a răspuns (pentru NLS):

Dar daca zici de buget, si celelalte branduri au programe scurte, sub o ora:
WHIRLPOOL, Indesit, LG.

| alina2k18 a răspuns:

Eu am Ariston Hot Point Aqualtis si la 40grade rufe colorate le spala in 1h 25min.
Mai toate spala rufele colorate in timpul asta.
Ai selectat program lung de asta ore intregi, si eu spal la 3 ore asternuturile de pat si prosoapele ca nah am motanwinking
Oricum sa speli tricouri si alte haine la 60grade 3 ore le faci varza dupa cateva spalari.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Dureaza pana se incalzeste deci nu cred ca gasesti