Întrebare recomandată | StarDianachild a întrebat:

Tatal meu are o intrebare :ce se placheaza cu rigips prima oara:peretele sau tavanul?

Răspuns Câştigător
| ZendyTeam a răspuns:

Prima data se placheaza tavanul pentru ca:
1.) La prinderea rigipsului pe tavan ai nevoie de caroiajul facut din profile speciale din aluminiu iar ele se fixeaza pe pereti.
2.) Daca ai placat prima data peretele trebuie sa vii cu caroiajul pentru tavan si il vei prinde de peretii care au gata montat rigipsul si nu faci decat sa strici placajul peretilor cu rigips, deci este munca in plus la reparat dupa.
3.) Vei intampina greutati in ceea ce priveste fixarea profilelor pentru tavan de peretii care sunt placati cu rigips, stim ca rigipsul nu ofera o rezistenta mecanica mare.
Sper sa va fie de folos.

3 răspunsuri:
regis
| regis a răspuns:

Prima data se pune tavanul, dar cum spune relian, nu cred ca e mare nenorocire nici invers.

| relian a răspuns:

Tavanul. Dupa pui pe pereti.Se face asa pentru ca rigipsul pus pe pereti sustine si pe cel de pe tavan acolo la margine.Insa daca vrei poti pune cum doresti.Dar eu asa am vazut la toti care au facut si la toate companiile care pun rigips asa fac.Prima oara pun rigips pe tavan apoi pe pereti.

| MineaIonutDaniel a răspuns:

Peretale