| ConstantinFlorin1984 a întrebat:

A placat cineva pe interior, peste tavanul de rigips cu polistiren? Expandat sau extrudat? Și cum este, este vreo diferență? Ma gandeam sa plachez si eu, dar nu cu adeziv ci cu spuma de montaj polistiren.

3 răspunsuri:
regis
| regis a răspuns:

Polistiren peste rigips? Adica ai pus rigips si nu ai izolat. Bun, rezolvi izolatia cu polistiren, dar apoi? Tragi adeziv? Mai pui un strat de rigips? Plachezi cu tavan fals?
Solutia corecta ar fi sa dai jos rigipsul si sa umpli cu vata.

| Adriann007 a răspuns:

Trebuie intai polistirenul si pe urma rigips dar nu inteleg de ce asa complicatenie. Stai la casa sau la bloc?

| PDora a răspuns:

Polistirenul extrudat se foloseste de regula pentru izolarea pardoselii. Pentru pereti se recomanda polistiren expandat sau grafitat. Placarea insa nu este recomandat a se face peste rigips. Dati jos rigipsul si apoi veniti cu polistirenul.Consultati un calculator de termosistem pentru a vedea exact ce materiale va sunt necesare si in ce cantitati, recomand Adeplast https://www.adeplast.ro/sisteme/termosistem-eta004-polistiren-grafitat