| BlackBMW a întrebat:

Știu că sună prostesc, dar nu mai suport. Eu stau la curte, iar bunicul meu nu folosește wc ul. Urinează pe ciment și pe pământ în fața casei. Face asta de câțiva ani, iar mirosul a devenit insuportabil, nu pot sa deschid ușile sau geamurile la casa. Întrebarea este, cum pot sa scot mirosul acela din pământ și ciment? Am incercat cu soluție de vase dar fara rezultat. Întrebarea nu este la caterinca, iar peste 9 zile am botezul copilului. Mulțumesc!

14 răspunsuri:
| Freya1 a răspuns:

Baga furtunu si uda continu poti pune si solutii dero lenor chesti care miroase puternic si uda cu apa mult pana la urma se va spala.Convingel sa mearga la wc ca daca nu faci asta degeaba.

| untu a răspuns (pentru Freya1):

Nu este bun nici o solutie chimic de curatat, doar multa apa!

| Freya1 a răspuns (pentru untu):

Am spus asta.Am spus doar daca o sa creada ca il ajuta sa schimbe mirosu pe moment cat de cat

| untu a răspuns:

Te sfatuiesc sa torni in fata casei in locul unde a urinat multa apa, apoi pui pamant pe deasupra si apoi sa pui niste flori! Bunicul cand va vedea ca nu mai este un loc liber sa urineze, va fi nevoit sa faca nevoile la toaleta sau la olita (pe timpul noptii) si a doua zi iei olita si o torni in toaleta!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Încearcă sa pui un strat nou de pământ sau ceva de genul.
Pune detergent în pământ, sapa efectiv și apoi da cu un furtun cu apa peste. Omul e foarte dubios!

| BlackBMW explică (pentru anonim_4396):

Nu prea mai am timp pentru săpături

| Crap23 a răspuns (pentru BlackBMW):

Incearca sa pui apa + clor in zona unde isi face nevoile. pune 1 litru de clor intr-o galeata si adauga 5 litri de apa peste. cu acea apa inunzi locul cu pricina. otetul nu ar fi indicat pentru ca termina cimentul.

| untu a răspuns (pentru anonim_4396):

Nu! Nu este bun detergentul ca il distrugi nutrientii din pamant si mor plantele si nu mai creste nimic altul!

| untu a răspuns (pentru Crap23):

Nici clor nu este bun in pamant ca tot miroase si distrugi pamantul!

| anonim_4396 a răspuns (pentru untu):

Gata, boss, am înțeles, rămânem cu mirosul ca ne mor buruienile.

| DovleacTurbat a răspuns:

Ia-l pe bunica-tu si baga-l cu nasu' unde isi face nevoile fix cum dresezi un caine. E casa ta sau a lui?

| BlackBMW explică (pentru DovleacTurbat):

Este casa tatălui meu. Am încercat să vorbim cu el dar nu înțelege. Mai ales că am un eveniment și dacă o să rămână mirosul ăla o să mor de rușine

| George_Gabriel_Ion_1995 a răspuns:

Http://homerepairgeek.com/home-flooring/remove-pet-urine-off-concrete.html
Aici arata in engleza cum sa scapi de mirosul de urina, desi se refera la animale de companie are acelasi efect.
Folosesti un mix de otet si apa si spala pana ce cimentul este uscat. Celelalte detalii le gasestinin link.