| gemeni6226 a întrebat:

Un sfat va rog, am primit de 8 martie o lalea si o zambila in ghiveci.Bineinteles caci s-au ofilit de atunci.Ce pot sa fac ca aceste flori sa infloreasca din nou la anul, sa las in pamint radacina si sa nu-i un decat la anul sau ce sa fac? multumesc!

Răspuns Câştigător
| OneReason a răspuns:

Poți să lași ghiveciul într-un loc luminos și să încerci să menții solul ușor umed, dar nu în exces, până când plantele se ofilesc complet. După ce florile se usucă, poți să tai tulpinile moarte și să lași ghiveciul într-un loc răcoros și întunecat pentru câteva luni. La începutul primăverii, poți să scoți ghiveciul afară într-un loc luminos și să începi să uzi puțin, astfel încât plantele să înceapă să crească din nou,

2 răspunsuri:
| ioana748 a răspuns:

Le tai si lasi bulbii in pamant.
Le uzi din cand in cand.
La anul vor reveni.

| Cipi1212 a răspuns:

Buna, Le lași în ghiveci sau sădești cepele de zambila și de narcisă în grădină Probabil și narcisele au rădăcinile sub formă de cepe. Cu puțin noroc or să dea la anul.