| ibaal a întrebat:

Unde reclam un vecin care ma tot inunda? Am incercat cu vorba buna,nu face nimic.
Abia am luat apartamentul de cateva luni,si de cateva zile,soc,ma face praf la baie ala de la 6, atat pe mine la 4, cat si pe cel de la 5. Insa ala de la 5 fiind batran,abia misca,nu se implica,oricum e varza la el...dar,eu nu stiu ce sa mai fac.
Am vorbit cu el frumos,zilnic,nimic.
Are wc suspendat,gen bideu suspendat, e gras si o fi slabit din teava...ca altfel nu imi explic cum ajunge apa pana la mine! Faza e ca nu face nimic si turbez! Ma mintea ca face, acum nici nu mai raspunde

Răspuns Câştigător
| AnaBelaAnaBela a răspuns:

Administratie in primul rand. In scris.
Apoi politie. Tot in scris cu numar de inregistrare.
Si poti sa-l dai in judecata.
Sau poti sa-ti faci asigurare de locuinta si dupa ce te inunda te duci la asigurator sa te despagubeasca. Iar asiguratorul se ocupa sa isi scoata banii de la el.
Sau mai e varianta sa opriti apa pe tronsolul ala si cand o sa-i sara in cap toti vecinii atunci o sa-si repare problema.
Doar ca trebuie investigat unde e defectiunea: daca e la teava comuna atunci e treaba asociatiei, daca e de la teava comuna pana la toaleta/wc-ul lui trebuie sa si-o rezolve el.
In noua lege a asociatiilor de proprietari legea 196/2018 zice asa:
ART. 29
(1) În cazurile în care unul dintre proprietari împiedică, cu rea-credință și sub orice formă,
folosirea normală a condominiului, sau a unor părți componente, potrivit destinației acestora, și
creează prejudicii celorlalți proprietari, proprietarii prejudiciați sau orice persoană care se
consideră vătămată într-un drept al său se poate adresa în scris președintelui, comitetului executiv
al asociației de proprietari și instituțiilor cu atribuții privind respectarea ordinii și liniștii publice sau,
după caz, instanțelor judecătorești

si la
ART. 31
(1) Cu un preaviz motivat scris de 5 zile emis de comitetul executiv al asociației de proprietari,
proprietarul este obligat să permită accesul președintelui sau al unui membru al comitetului
executiv, administratorului și al unei persoane calificate în realizarea lucrărilor de
construcții/reparații, după caz, în proprietatea sa individuală, atunci când este necesar să se
inspecteze, să se repare ori să se înlocuiască elemente din proprietatea comună, la care se poate
avea acces numai din respectiva proprietate individuală. Fac excepție cazurile de urgență când
termenul pentru preaviz este de 24 de ore.
(2) În cazul în care proprietarul nu permite accesul în proprietatea sa, în conformitate cu
prevederile alin. (1), acesta răspunde civil și penal, după caz, pentru toate prejudiciile create
proprietarilor afectați, în condițiile legii.
(3) Proprietarii din condominiu care suferă un prejudiciu ca urmare a executării lucrărilor
prevăzute la alin. (1) sunt despăgubiți de către asociația de proprietari, din fondul de reparații.
Bafta!

14 răspunsuri:
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Îl poți da în judecată pentru distrugere dacă nu se poate cu vorba bună.

| gabicoo a răspuns:

1- Reclamație la asociația de proprietari. De regulă nu are nici un efect. Obții un număr de înregistrare și în baza acestuia poți face reclamație scrisă la poliție.
2- Faci asigurare pe apartament. După inundație primești despăgubiri, iar firma îl dă în judecată pe autor și îl arde, astfel, la buzunar.

| ywar a răspuns:

Intuitia mea de inginer ma face sa cred ca de fapt el nu are montat bine racordul de 110 mm la conducta de canalizare si de aici problemele.
Daca inundatia (umezeala) este permanenta atunci are o problema la alimentarea cu apa rece/calda. Daca inundatia (umezeala) este semipermanenta, adica are momente cand se usuca atunci aceasta problema s-ar datora canalizarii. Depinde ce are el prin baie.
Asta imi spune mie flerul tehnic.

| ibaal explică (pentru ywar):

Drac#' sa-l ia!
Pana acum cateva zile nu am avut nimic, apoi o pata mica!
Ma duc suparat tare la mosu' de la 5 si cand imi arata ce are el in baie, turbez! Acum, e din ce in ce mai rau si la mine...mosului ii pica in cap apa cand sta pe wc-ul lui. Dar, el e batran si zice ca el nu stie ce sa faca...
Pe asta de la 6 il doare-n cuc,nici nu imi mai raspunde la usa,nici la telefon!
Asta de la asociatie a fost informata sa il someze,dar, nimic.

Sa isi puna in *** wc normal, dar, nu vrea.ce sa ii fac eu?! Ca pana la instanta imi strica toata baia...
M-as c@c@ la usa lui, dar, evident nu rezolva problema.

| Ale5184 a răspuns:

Te duci frumos la asociatia de proprietari prima data. Daca nu merge, la politie. L-ai anuntat si nu a luat masuri, prin urmare o sa-ti plateasca despagubiri pentru prejudiciile cauzate.

sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Nici poliția nu prea poate, fiind vorba de un litigiu civil.
Nu poate intra peste ele în casă fără mandat.
Așa că, firul de urmat este plângere în scris la Asociația de Propietari, cu număr de înregistrare. Conform statutului asociației, dacă există și se respectă, asociația poate să ia măsuri legale împortriva lui, căci dacă nu, el așa cum se vede, preujudiciază și pe alții, pe bătrânul de la 5.
Asociația va lua sau nu măsuri, dar din nou, dacă respectă legea, în decurs de 30 de zile are obligația să îți răspundă în scris.
Apoi, poți să îl dai în judecată. Asta poți, atâta poți.
Asta legal. Înafara, pe lângă lege se pot multe.
Cu vorba bună se poate începe, așa se pot multe. Dacă nu înțelege de vorbă bună, se aplică constituția.

| ibaal explică (pentru Ale5184):

Am anuntat la asociatie! Nimic nu se rezolva! Si sunt plin de nervi, pentru ca de la o pata mica, acum imi curge apa pe pereti si tot tavanul e galben ...cred ca de la canalizare e. Si avand in vedere cum e la vecinu' de la 5, stiu ca va fi din ce in ce mai rau...
Omu' ala are toaaata baia varza,tot tavanu', peretii... Dar, batranu' nu stie ce sa faca, e amarat, abia se taraie...nu stie el pe unde sa mearga sau cui sa se adreseze.
Acum curge si la mine...si din ce in ce mai rau.
I-am zis macar sa inchida apa pana rezolva,pentru ca sunt robineti pe hol,i-am inchis si eu, dar, el iese si da drumu'! Mai e si retardat! Pentru ca e clar ca nu vrea sa rezolve! Mi-as face dreptate cu pumnu', dar, nu rezolv nimic! Ma dispera!

| ibaal explică (pentru sadrian46):

O sa ma duc joi,atunci e deschis la administratie! Ideea e ca daca continua asa pana joi,imi termina toata baia, poate imi iese naibii si pe hol.
Sunt disperat pentru ca am luat acum cateva luni, abia am terminat renovatul si turbez cand stiu cati bani am bagat.
Am anuntat administratora via whatsapp, inca din prima zi cand am vazut pata aia mica, cu poze...azi cand am vazut ca e din ce in ce mai rau, iar...
Dar, panarama de la et 6 o minte asa cum m-a mintit si pe mine, dar, nu rezolva nimic!

Bula
| Bula a răspuns (pentru ibaal):

Faci asa, cum am procedat eu, cu vecinul lui matusa-mea (pensionar cu pensie mica).
L-am anuntat ca, la data si ora x vin cu un instalator sa-i rezolve problema, iar eu suport reparatia.
M-a costat cca 200 lei, mai putin decat zugravit in fiecare trimestru.
De atunci am devenit "cineva" in ochii lui, ma lauda tuturor din bloc. happy

Facerea de bine este mult mai sanatoasa decat ani de judecata, cu pagube uriase de ambele parti!

sadrian46
| sadrian46 a răspuns (pentru ibaal):

Am văzut o nuvelă de un umor amar, pe Poezie, câd cineva ca tine, inunda pe vecinul de sub el, dar nu cu un strop, cu cu o găleată de apă, și explica că vine de la 6, până i-a exasperat pe toți.
Ea vrea ca cineva să o ia în seamă. Când te întâlnești cu ea, joacă teatru că o iubești și așa s-ar putea să o îndupleci.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Salut! Te poti duce la primarie si declari plangere. Sper ca te a ajutat!

| Ale5184 a răspuns (pentru ibaal):

Mergi la politie.

| NoTurbinaNoGood a răspuns (pentru ibaal):

Du-te la politie, eu cred ca se rezolva cu ei. Eu am rezolvat prin politie orice probleme cu vecinii, de la pustanii galagiosi din fata blocului (noaptea), pana la un sant sapat fara voia mea, la tara. De fiecare data s-au miscat cu talent, si au "sarit" pe reclamat.
La munca (hotel) s-au depus multe plangeri pentru distrugeri intre 50 si 500 de lei, cauzate de clienti, toate au fost luate in seama (constatare cu criminalistica, deschis dosare, trimis citatii, etc).
Un politist profesionist gaseste imediat un articol de lege incalcat, si o sanctiune "sanatoasa", iar vecinul va fi la mana ta, pentru ca daca rezolva defectiunea si te despagubeste amiabil, poti retrage plangerea, si scapa de dosarul penal.

| Demidol a răspuns:

Spui ca ai anuntat la Asociatie. Au si vazut? Sa vina sa vada, ca sa ai martori credibili. Du-i si la batran. Saracul, nu mai are putere, nu e vorba de nepasare. Apoi il dai in judecata (din pacate dureaza) si ii ceri despagubiri cat pentru tot blocul.
Inainte de judecata poti incerca la un mediator. nu vei obtine mare lucru. Poate nici nu va dori sa mearga. Dar asa vei dovedi instantei ca tu ai incercat totul iar el da dovada de rea-credinta.
Poate fi ce ai spus tu, poate fi o teava crapata intre timp, poate fi ceva prost montat si care scapa apa, poate fi orice. Dar daca el nu vrea sa caute si sa repare, efectul este acelasi.
Acum vad ca nu raspunde la usa. Te duci la usa lui cu politistul de proximitate (sectoristul). Daca nici lui nu ii raspunde, nu ii va fi moale. Ai un martor "beton".