| DannyBoy84 a întrebat:

Salut tuturor! In primul rand vreau sa va rog frumos din tot sufletul meu sa imi raspundeti la problema mea cu cea mai mare seriozitate deoarece chiar nu sunt in starea in care sa am chef de glume.Va scriu la aceasta ora tarzie din noapte (02:32) deoarece nu stiu ce sa mai fac in situatia in care sunt. Simt ca aproape am ajuns la capatul puterilor si am decis sa ma sfatuiesc cu voi deoarece voi intotdeauna mi-ati dat cate un sfat bun.
Situatia este in felul urmator : In urma cu aproximativ 20 de ani tanar fiind, mai umblam si eu in weekend-uri prin discoteci ca majoritatea adolescentilor din acea vreme. In cele doua discoteci pe care le frecventam in acea vreme am vazut o fata de 3 sau 4 ori dar nu ne-am dat atentie nici macar nu ne salutam. In urma cu jumatate de an am vazut pe Facebook la sugestii prieteni o fata foarte dragalasa care mi-a picat cu tronc. Am zis hai sa o adaug la prieteni sa vad, poate am noroc si imi accepta cererea de prietenie iar apoi in faza 2 o voi vraji sa ne intalnim, sa ne cunoastem mai bine, etc. Mi-a acceptat cererea de prietenie, ne-am salutat, am vorbit un pic pe Messenger si zilnic tot incercam sa ii scriu, o salutam. Uneori primeam raspuns alteori nu, dar puteam vedea ca imi citea mesajele. Abia dupa cateva luni am reusit in cele din urma sa o conving sa iasa cu mine in oras si atunci am aflat motivul pentru care uneori imi raspundea la mesaje alteori nu. Motivul era ca murise mama ei de curand de cancer iar ei nu i-a fost usor si s-a inchis in ea cum s-ar zice. Am fost si la mormantul mamei ei sa imi prezint respectele, am iesit impreuna, eram foarte fericiti amandoi, am facut dragoste cu mare pasiune de multe ori (precizez ca suntem foarte compatibili la acest capitol). Dar eu stiam in sinea mea ca va veni si ziua in care imi va spune ceea ce oricum stiam deja si anume ca are deja pe cineva de foarte putina vreme. Dar am lasat-o pe ea sa imi povesteasca cand vrea ea. Si mentionez faptul ca a fost foarte sincera. Mi-a spus inca de la prima sau a doua intalnire ca a cunoscut un baiat pe Facebook cu care a vorbit timp de 2 luni, ala a venit de la 300 si ceva de km distanta sa o vada o singura data, iar ea i-a promis lui ca va incerca sa aiba relatie cu el. Ea profesoara fiind de meserie este si o femeie de cuvant care isi respecta promisiunile. Tot am incercat sa ii explic de sute si mii de ori de atunci sa il lase pe ala fiindca el e un barbat de 38 de ani care e vaduv, sotia lui a murit din cauza lui si a mai multor probleme adunate la un loc, a intrat in depresie si s-a sinucis sarmana femeie, sta cu mama lui in casa si are si o fiica mai maricica de 9, 10, 11 anisori nu stiu exact. Si ca sta la 350 de km distanta el vine oricum cam o data la 2 saptamani sa o vada si apoi pleaca iar in treaba lui si tot asa. Eu in schimb sunt foarte compatibil cu ea la mai multe capitole : locuiesc foarte aproape de ea la o zona distanta ( 1, 3 km) amandoi suntem profesori, sunt dispus sa o ajut sa isi creasca cei 2 copii si sa o ajut si cu tatal ei care este batran, suntem compatibili si la pat, ne intelegem perfect ca si cuplu, ne completam foarte mult unul pe celelalt. Dar ea pentru moment tot asta repeta intr-una si tot pe a ei o tine una si buna ca vrea sa incerce cu ala, sa se tina de promisiunea facuta lui iar mie mi-a zis ca ii pare foarte rau de situatia asta, e constienta ca doar ea este de vina si recunoaste asta cu mana pe inima si mi-a promis plangand ca daca nu va merge cu ala atunci va fi cu mine impreuna. Acum deocamdata ma multumesc cu ceea ce am. El vine o data la 2 saptamani sa o vada sau o data pe luna,iar cu mine se vede oricand vrem noi si avem timp,vine la mine,ne facem de cap, facem dragoste, ne sarutam, ne jucam, vorbim etc. Si apoi mereu zice dupa fiecare intalnire cu mine ca nu ar fi trebuit sa faca asta din cauza ca ma face pe mine sa ma doara sufletul dupa ea si ma face sa fiu din nou insistent pe subiectul legat de ea si ala. Adevarul este ca DA! E adevarat...am insistat si inca insist foarte mult, deoarece tin enorm la ea si ea la mine si se vede treaba asta, dar singura problema care ma depaseste este cum sa o fac sa scape de acel blocaj care il are legat de celelalt si o conving sa ramana cu mine impreuna. I-am promis ca nu ma mai bag sa vorbesc cu respectivul, fiindca am uitat sa precizez ca si el stie de mine si mi-a trimis niste mesaje intr-o seara si m-a si sunat de am vorbit vreo 2 ore si ceva in total la telefon. De la amenintarile lui si razboiul care era sa iasa intre mine si el a ajuns tot el sa recunoasca ca a gresit ca m-a amenintat si m-a injurat si a vorbit aiurea si si-a cerut scuze fata de mine. Ultima data a fost el aici pe data de 30-31 Mai sau 1 Iunie nu mai stiu exact. Iar ea i-a spus adevarul ca s-a culcat cu mine, i-a explicat cum sta treaba si ce crezi? El tot cu ale lui o tine...ca e ok,ca vrea sa ajunga sa o descopere,sa o cunoasca mai bine si ca va veni in continuare sa o vada si ca o iarta. Lucru care mie imi spune ca pe el de fapt il doare fix in pix merge la ghici.Ce zice el oare? Daca merge sa o vrajesc si pe asta sa o duc acasa la mine bine daca nu,nu,asta e. Acum i-a propus sa o duca la el acasa ca sa o cunoasca pe mama lui. I-am zis : Femeie tu ai luat-o razna? Cum sa aiba el tupeul asta jegos sa iti zica asa ceva? El iti spune tie sa te muti cu el acolo,dar nu iti spune nimic de copii,de tatal tau care e batran si bolnav,copiii tai au gradinita si scoala,sunt obisnuiti aici, au colegi si prieteni aici, tatal tau in viata lui nu s-ar muta din apartamentul unde a locuit toata viata lui cu mama ta, mormantul mamei tale e aici, cripta familiei tale e aici.Ce sa cauti tu in Oltenia la ala? Si de acolo m-am luat iar sa fac comparatii verbale si Joi si Vineri si tot sa subliniez ca oricum ai lua-o eu as fi mult mai bun pentru ea decat mascariciul ala si ca sunt si din acelasi oras cu ea si stau vorba aia la o aruncatura de bat de ea. Deci chiar nu stiu ce sa mai fac, ce sa ii mai zic, cum sa o conving sa scape de ala si sa ramana doar cu mine. Ea oricum vine la mine indiferent ca i-a promis sau nu i-a promis aluia ca nu mai vine. Oricum ar fi tot calca peste el pentru mine fiindca are mare drag de mine si tine foarte mult la mine lucru perfect vizibil. Chiar si Joi a fost la mine si am facut dragoste si vorbim zilnic ore in sir la telefon si prin mesaje. Spuneti-mi voi va rog frumos ce ar trebui sa fac in situatia de fata. Ce m-ati sfatui sa fac?

Răspuns Câştigător
| qwertpro a răspuns:

Salut,ei bine e o situatie mai complicata care trebuie vazuta din toate punctele de vedere.In primul rand, se vede ca ei îi convine sa fie impreuna cu doi barbati care tin mult la ea.Fie e indecisa pe care sa il aleaga, fie iubeste sa se intalneasca cu doi odata, si-i place sa va tina de rezerva in caz ca unul dintre voi o paraseste.Eu zic ca ai luptat mult prea mult pentru relatia data si ca ai depus foarte mult efort, mai las-o si pe ea sa lupte pentru relatia voastra, nu fi tu mereu cel care-i face pe plac caci ea doar ar putea profita de asta.Cel mai mult ma mira prietenul ei care vine din departare.Stiind ca ea s-a culcat cu tine,si ca are deja pe cineva,ma intreb de ce continua sa alerge dupa ea? Are el anumite motive, fie nu a putut intilni pe altcineva si intelege ca asta ar putea fi unica lui sansa, fie are ceva planuri in legatura cu ea. Faptul ca nu l-a ales pe el arata ca simte ceva pentru tine, e clar ca exista ceva la tine care ei îi place foarte mult, dar asta nu poate continua asa la nesfarsit.Ce vei face mai departe? Viata trece repede, iar chestiile din cate vad nu evolueaza de loc.Eu cred ca ar fi bine sa se mai schimbe ceva intre voi, caci de unde stii ca intr-o zi ea pur si simplu nu iti va spune ca l-a ales pe el si ca intre voi totul e terminat? Orice e posibil, si nu vreau sa te descurajez, dar vreau sa intelegi ca situatia data necesita multa atentie. Poti iubi cu adevarat doar o singura persoana(cu exceptia familiei), una singura, nu mai multe.Aia nu mai e iubire adevarata daca mereu te intilnesti cu doua persoane. Poate ca moartea mamei ei i-a provocat o trauma psihica, si are nevoie de cat mai multe atentie si afectiune, poate celalalt "iubit" al ei are anumite calitati pe care tu nu le ai, dar pe care ar vrea ea mult sa le posezi.Incearca sa discuti cu ea pe tema asta, lamureste-i ce simti, intreab-o de ce nu decide sa fie impreuna cu tine daca intr-adevar te iubeste si afla daca a trecut peste moartea mamei ei.Trebuie sa te gandesti la ce va fi mai departe, situatia data se poate intoarce brusc intr-un singur moment, si nu vei putea sta mereu cu frica ca ea ar putea renunta la tine.Trebuie sa actionezi.Nu te razbuna pe nimeni, iubirea trebuie castigata cu incredere, bunatate si sinceritate, nu cu forta.Cel mai mult ma gandesc la ce s-ar intampla daca intre voi ar aparea o cearta? Ar pleaca ea direct la acel barbat sau ar continua sa fie impreuna cu tine?

| DannyBoy84 explică (pentru qwertpro):

Salut! Iti multumesc pentru acest raspuns care mi se pare foarte inteligent si folositor. In caz ca am uitat sa precizez avem si un copil in varsta de 4 ani impreuna, iar copilul este doar pe numele ei iar la tata e trecut liniuta in cert lui de nastere, deoarece eu la vremea respectiva eram in Austria la munca si ma vedeam cu alta doamna lucru care pe ea a afectat-o. Iar pana s-a culcat ea cu un barbat eu m-am culcat cu 20 de femei cel putin. Deci nici eu nu am fost un sfant si recunosc asta, nu ma feresc de adevar, Oricum astazi m-am enervat fiindca individul a facut-o hoata, mincinoasa in toate felurile si i-a spus ca ea orice ar face vine inapoi la mine si de asta ii e lui frica sa se mute la noi in oras fiindca ea vrea sa fie aproape de mine. Si mi-a spus ca ma pot spala cu ea pe cap, ca nu o sa ne mai deranjeze, nu va mai vorbi cu ea isi va vedea de treaba lui. Si cand am incercat sa il sunam ne-a blocat numerele amandurora ca sa nu il mai putem suna. Noi ne-am impacat si i-am cerut sa il treaca pe copilul nostru cel mic pe numele meu asa cum trebuia de la inceput si a fost de acord. Am zis ca vreau o siguranta ca nu se va mai repeta istoria. Sper ca de acum inainte sa fie totul bine. Doamne ajuta!

| qwertpro a răspuns (pentru DannyBoy84):

Ma bucur mult sa aud ca totul s-a normalizat.E foarte bine ca ati trecut peste aceasta perioada mai grea, stii cum se spune, dupa iarna vine mereu primavara, iar primavara acum a sosit si la voi.O relatie puternica rezista in fata oricarui obstacol si din cate vad, la voi e o relatie puternica.

25 răspunsuri:
| sabin89 a răspuns:

O femeie să se complacă în a trăi cu doi bărbaţi - e un caz mai rar întâlnit. Dar, asta e. Eu zic să laşi lucrurile aşa cum sunt. Continuă relaţia cu ea ca şi cum cealaltă nici nu ar fi; şi vezi unde se ajunge. Nu te arăta deranjat şi nici gelos. Dă dovadă de om superior. Şi la un moment dat în mod sigur lucrurile se vor clarifica. Ori, ori. Dar am vaga impresie că îşi va da seama de eroarea în care se află şi va decide să renunţe. Nu la tine, ci la celălalt. Iar tu o vei ierta pentru tot ce s-a întâmplat.

| DannyBoy84 explică (pentru sabin89):

Salut sabin89! Da ai mare dreptate! Tocmai acum am fost cu ea in centru, i-am dus si un cadou si i-am spus ca ii ofer acel cadou nu pentru a o impresiona si nici pentru a ne impaca sau cu vreun scop ci doar pentru ca asa am simtit eu in sufletul meu ca am vrut sa fac, pentru ca si ea mi-a oferit atatea ''cadouri'' de zeci de ori chiar daca stii la ce ma refer...Si culmea m-a sunat in timp ce eram cu ea si celelalt si am pus telefonul pe speaker ca sa auda si ea ce zice si numai tampenii a spus despre ea, jigniri si sa stau linistit ca pe el nu il mai intereseaza de ea si pot sa raman eu cu ea. Iar ea se astepta la asta nu a fost dezamagita aproape deloc, poate doar un pic de tot. I-am propus sa ma lase sa ii demonstrez in timp ca eu sunt cel care merita sa fie capul familiei si nu a spus nici ca DA nici ca NU. Apoi am condus-o acasa si cred ca ne vom revedea maine la mine acasa.

sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Până la un viitor care va fi cum va fi.
Ce constat eu că face această femeie acum.
Să sprijină pe doi bărbați și îi convine situația că o iubesc doi, că o satisfac doi.
Este femeia cu doi bărbați, așa ea se simte bine cu amândoi.
Eu zic așa. Tu ai avea pe viitor mai mari șanse în acest meci, căci celălalt joacă în deplasare.
Eu zic să nu forțezi, să o lași să decidă.
Dacă te întrebi ce să faci, ce ar trebui să faci, să nu faci nimic, dar chiar nimic, față de ceea ce faci acum.
Să te bucuri de relația cu ea, așa cum este relația acum.
Acela trebuie să facă efort să vină la ea.
Balanța înclină în favoarea dtale.
Ea o dată la 2 săptămâni are ocazia să facă comparație între voi doi. Apoi ea va decide fără ca tu să o forțezi. Dacă nu o forțezi, relația voastră se clădește.

| DannyBoy84 explică (pentru sadrian46):

Buna ziua domnule sadrian46! Nu se sprijina pe nimeni, e genul de femeie independenta, eu chiar am vrut sa o ajut de multe ori si nu m-a lasat. Oricum dupa cum am precizat eu locuiesc la 1, 3 km de ea iar el la 350 de km distanta. Precizez si faptul ca a fost plecata cateva zile sau o saptamana pana la el el fiind deranjat a pus-o pe ea sa ma blocheze pe Facebook, pe messenger, pe whatsapp, pe telefon ca sa nu o pot suna si sa nu ii pot trimite mesaje iar ieri m-am trezit ca m-a sunat ea la ora 17 sa ma anunte ca a ajuns in oras si ca nu i-a placut la respectivul acasa in comuna unde a fost dusa si ca nu se va muta niciodata acolo dar nici el nu vrea sa se mute la noi in oras. El tot spune ca are afaceri si ''combinatii'' acolo de unde e el din judetul Dolj si ca daca ar pleca de acolo ar trebui sa ia totul de la zero si si-ar pierde toti clientii. Iar eu nu fac nimic, chiar nu fac nimic momentan, nici nu o fortez. Iar relatia dintre noi doi ar fi ca doar mai iesim in oras din cand in cand, la un restaurant, la o pizza ceva sau cu cel mic in parcul de joaca iar la mine acasa nu am mai primit-o de circa 3 saptamani deoarece stiu ce s-ar intampla daca as primi-o.

| sadrian46 a răspuns (pentru DannyBoy84):

Eu îți răspund la ce îmi scrii mie, că așa nu mă încurc.
Ce văd eu.
Ea are aici, și cu el și fără el o situație socială, aranjată cum se zice.
O are și cu tine și fără tine.
Dacă aspectele fnanciare și sociale fac ca,
- el să nu se mute aici,
- ea să nu se mute acolo.
cei doi în mod clar nu se vor căsători.
Așa că, din nou, balanța înclină în favoarea dtale.
=====
iar la mine acasa nu am mai primit-o de circa 3 saptamani deoarece stiu ce s-ar intampla daca as primi-o.
=====
Aici trebuie să intervină decizia dtale în mod mai radical.
1. Să o primești la tine acasă și să o aduci pe un drum care duce la o căsătorie cu ea, și o viață împreună pe termen lung.
2. Să renunți definitiv la ea, și să cauți o tânără cu care să ai copii tăi, născuți din sămânța ta, care să poarte viața ta mai departe.
Dar această decizie trebuei însoțită de comportament radical, să nu vă mai întâlniți apoi deloc.
Iar aceste vaiante poți sau să le discuți cu ea direct și tranșant, sau să le lași lucrurile să decurgă de la sine.
Dar să aștepți prea mult, nu are sens.
Să pui dta la asta un termen în zile numărate.

| DannyBoy84 explică (pentru sadrian46):

Eu nu o primesc acum in apartamentul in care inca stau. Dar am cumparat un apartament de 120 de metri patrati chiar in centru si acolo mai mult ca sigur o voi primi. Am fost sunat astazi de ea de doua ori si mi-a spus ca respectivul a sunat-o si i-a spus sa ramana cu mine,ca el nu mai vrea sa fie cu ea, nu mai vrea sa auda de ea si ca el a stat de vorba cu mama lui si au ajuns la concluzia ca el nu se va muta de acolo fapt pentru care mama lui s-a bucurat enorm. Iar acum urmeaza sa iesim in parc un pic mai tarziu eu, cu ea si cu cel mic si sa vorbim mai multe. Acum sunt constient ca voi fii umplut de acuzatii pana peste cap, acuzatii care ea le crede nascocite de respectivul fiindca el ma acuza ca eu m-as fi bagat intre ei, ceea ce chiar nu e adevarat. Eu doar atat i-am spus ei de multa vreme am incercat sa ii deschid ochii spunandu-i ca nu au nici cea mai mica sansa sa fie impreuna fiindca se vede pe el ca e un egoist si un mare tupeist. Pai cum sa ii ceara din prima cum a cunoscut-o sa se mute cu copiii la el la 350 de km distanta si copiii sa renunte la scoala la gradinita, la prietenii lor, la casa lor. Doamne Dumnezeule!

| Freya1 a răspuns:

Te-ai complicat mai mult decat era cazul.Ea chiar daca tu o consideri o femeie ok si de cuvânt cumva este avantajata sa va tina pe amândoi, iese din monotonie, primeste ajutor din două părți, are mereu o siguranta si atunci e clar ca nu va renunța usor la situația respectiva.
Poate sa fie o femeie sensibilă ce nu vrea sa rănească pe nimeni si chiar isi cauta drumul in viata, sau poate sa fie o inconstienta ce se joacă cu viata ei si cu a copiilor ei pentru ca nu mai este o adolescentă de 15 ani care sa isi permita sa tina cati iubiți vrea.
Cred ca tu nu ar trebui să te mai cerți cu nimeni si încet sa te retragi, explicați ca pentru tine este complicată situația, ca tu vrei ceva stabil si sa te caute cand si daca va crede că vrea ceva doar cu tine pentru ca nu esti roata de rezerva.

| DannyBoy84 explică (pentru Freya1):

Buna NataliaNatyAr! Daca m-am complicat mai mult decat era cazul nu stiu exact ce sa zic. Ea este o femeie ok si de cuvant iar avantajata nu este sa ne tina pe amandoi deoarece nu accepta ajutor de la niciunul din noi doi. Am incercat sa o ajut de zeci si sute de ori si nu a acceptat. Asta stiu sigur. Nu este vreo femeie saraca care sa vrea sa profite de pe urma barbatilor. Nu financiar cel putin... Asta mi-a spus chiar ea cu gurita ei ca nu vrea sa raneasca pe nimeni si ca este nehotarata si este constienta ca isi debusoleaza copiii daca va continua asa. Se pare ca in ultimele zilele balanta inclina cumva in favoarea mea. A fost plecata timp de cateva zile la el. Acolo el a pus-o sa ma blocheze pe mine peste tot pe Facebook, pe telefon, pe Whatsapp pe Messenger ca sa fie el sigur ca nu putem comunica nici telefonic nici prin mesaje. Iar ieri ea m-a sunat in jurul orei 17 m-a sunat sa imi spuna ca a ajuns inapoi si faptul ca nu i-a placut acolo ca nu s-ar muta acolo niciodata, dar nici el nu vrea sa se mute in orasul nostru si el spune ca are afacerile si ''combinatiile'' lui acolo ceea ce ar insemna ca daca s-ar muta ar trebui sa ia totul de la zero si sa isi piarda clientii actuali. Iar astazi ea m-a sunat si mi-a spus ca el a injurat-o si a facut-o in toate felurile la telefon din cauza mea si ca nu mai vrea sa fie cu ea si ea m-a acuzat spunandu-mi ca mi-am atins scopul, ca asta am urmarit sa ii despart si ca pot fii fericit acum. Cumva ma acuza, dar sper sa isi revina si sa isi doreasca sa fim bine pana la urma. Nu ramane decat sa sper...

| Freya1 a răspuns (pentru DannyBoy84):

Eu nu spun in necunoștință de cauză, si eu am avut o relație pe terminate si am avut de ales ce sa fac in viata si cu viata mea, de aceia zic ca oricare ar fi motivul pentru care sta cu fundul intre doua luntre cum se zice tu nu ar trebui să stai sa astepti ca ea sa aleaga, sau cel putin sa nu stai ani de zile sa aleaga.Consider ca atat cat ai stat după ea e mai mult decat suficient, iar la comportamentul pe care la avut recent pe care tu l-ai acceptat din nou cred si consider ca e destul.
Inteleg ca tu vrei o relație serioasă, ca poate ea este de treaba si ok ca si om dar nu pot sa ii iau apărarea doar pentru ca e femeie.Normal ca pentru ea sau pentru oricare femeie ar fi ideal sa trăiască asa cand si cu cine vrea, dar nu e corect pentru tine, pentru copii ei si nici chiar pentru celălalt.
Tu ar trebui să păstrezi distanță față de ea si sa ii lasi timp de gândire, pentru ca daca o sa stai pe capul ei si o sa fie cu tine o sa iti reproșeze până la urmă ca ai presato.In schimb daca tu dispari din peisajul si ea te cauta sau te alege in absenta ta inseamna ca, chiar tine la tine.
Doar ca ea in considerare si varianta ca s-ar putea sa nu se schimbe si sa fi preluat obiceiul de a cauta prezența si altcuiva cat timp va fi cu tine.

| DannyBoy84 explică (pentru Freya1):

Din fericire vad ca si-a dat seama singura de anumite chestii. Am fost mai devreme in oras si ce crezi? A facut respectivul prostia sa ma sune pe mine in timp ce eram cu ea si eu cinstit fiind am pus telefonul pe speaker ca sa auda si ea, iar el necioplitul a inceput sa o faca in toate felurile sa vorbeasca urat la adresa ei si sa imi spuna ca pot sa o tin ca el nu mai are nevoie de ea si ca imi promite ca nu mai are ce discuta cu ea. Iar ea nu a fost dezamagita... Dupa ce am condus-o acasa m-a sunat ea si mi-a spus ca nu a fost dezamagita din cauza ca se astepta la asa ceva din partea lui si ca poate el ma folosea pe mine ca pretext ca sa se scape de ea. Fiindca am uitat sa precizez in mesajele anterioare ca el e foarte legat si sta lipit de mamica lui. Si a fost prins si cu mata in sac cum s-ar zice ca si-a facut selfie-uri nud si i-a trimis unei gagici cu care se culca el. Iar una din ele a cautat-o pe ea si i-a spus adevarul ca de nu stiu cati ani se culca cu el si se culca cu el si cand el era cu sotia lui care a murit impreuna. Iar acum ei parca i-a venit mintea la cap si parca a mai deschis ochisorii. Cel putin asa imi da impresia ca se indreapta spre drumul cel bun

| Freya1 a răspuns (pentru DannyBoy84):

Sti si cum e chestia asta, nu toti bărbați pot sa stea cuminți cand stiu ca femeia lor mai umbla cu unul.
Eu cred ca ea totusi a fost dezamăgită dar nu sa arătat, pentru ca daca nu ținea la respectivul și nu ii pasa nu iti face tie tam tam. Poate chiar te iubeste, dar in acelaș timp poate te-a ținut si de rezervă daca in caz ca nu ii merge cu ala.
Sper sa fiti fericiti, dar sfatul meu este sa fi precaut ca ti-am mai spus, nu ai de unde sa stii daca e o femeie ce isi cauta drumul in viata si iubirea sau este genul care se joacă și va mai simti nevoia sa o faca.

| DannyBoy84 explică (pentru Freya1):

Da pentru asta am mai fost laudat pentru faptul ca nu toti barbatii pot sta cuminti ca si mine. Si asta pentru ca stiu ca mereu la mine s-a intors. Nu a fost dezamagita deloc. Astazi ne-am impacat si am vorbit foarte deschis despre asta, am incercat chiar sa il sunam si pe individul respectiv dar ne-a blocat pe amandoi, fapt cu care s-a dat de gol ca el e de vina. Multumim pentru urare si noi tie iti uram la fel sa fi fericita cu cine iti doresti tu, dar noi amandoi suntem familisti convinsi. Nici eu nu am fost sfant. Recunosc...pana ea s-a culcat cu un barbat eu m-am culcat cu 20 de femei cel putin... Si unde mai pui ca mai avem si un copil impreuna.pe care ea l-a trecut doar pe numele ei, fiindca in acea perioada in urma cu 4 ani si un pic eu eram plec in Austria la munca si ma vedeam acolo cu alta. Iar ea de ciuda l-a trecut pe cel mic doar pe numele ei si liniuta la tata.lucru care il vom remedia foarte curand din cate imi pot da seama.

| Ineys a răspuns:

Daca ai asa mare incredere in tine si in faptul ca te-ar alege in orice secunda pe tine pune-o sa faca alegerea: Tu sau el, definitiv. Asta e singura solutie. Sa oscileze asa intre 2 barbati nu e deloc ok.

Nu e nici ok sa aiba o relatia cu un tip care sta la 350 de KM de ea, e asa cum zici tu, nu mai au 20 de ani sa fie doar ei sa faca plimbari unu pe la altul cand vor, etc. Ea e constienta ca asta ii va afecta copiii? Trebuie sa gaseasca ceva prin apropiere, nu poti muta copiii asa dupa orice barbat prin alte orase. Asa cum ai zis si tu, schimbarea de mediu la varsta lor 10-11 ani poate avea consecinte. Au prieteni aici, s-ar putea sa fie suparati daca se muta si sa le fie greu sa se reintegreze in societatea de acolo, etc.

P.S: Este 02:13, nu 02:32... regleaza-ti ceasul.

| DannyBoy84 explică (pentru Ineys):

Buna ziua! Mare incredere in mine am si in faptul ca m-ar alege pe mine in orice secunda si se si vede asta. Dar eu nu am nevoie de ea doar pentru ceea ce ofera acum. Vreau mult mai mult si anume sa cladim o relatie serioasa, de durata sa facem o familie impreuna deoarece nu mai suntem copii sa ne jucam de-a relatia ca la 18-20 de ani. Stie si ea ca nu e deloc ok sa oscileze intre doi barbati tocmai de aceea am lasat-o eu mai moale ca sa se sature de respectivul si sa se lamureasca de el pana la urma urmei. Vin si cu un update la ceea ce am scris si anume precizez faptul ca a fost plecata la el timp de cateva zile sau o saptamana, timp in care m-a blocat peste tot pe Facebook pe whatsapp pe telefon sa nu o pot suna si sa nu ii pot scrie mesaje deoarece respectivul e deranjat vezi Doamne iar ieri in jurul orei 17 m-am trezit ca ma suna ea sa imi spuna ca m-a sunat ca sa ma anunte ca a ajuns acasa si nu i-a placut deloc in comuna unde a dus-o el si ca nu vrea sa se mute acolo cu el deoarece nu ii place deloc, iar el nu vrea sa se mute la noi in oras si se foloseste de pretextul ca are afacerile si ''combinatiile'' lui acolo si ar trebui sa o ia de la zero daca s-ar muta si si-ar pierde toti clientii. Iar ea din cate vad e cam dezamagita dar sper sa ii vina mintea la cap si sa isi revina in curand

| PedoBarbie a răspuns:

Ce legătură are că în tinerețe mai frecventai discoteca și acum frecventezi netul. E chestiune de Timp. Spui că ai fi compatibil cu ea dar cred că nu la vârstă sau altele gen. Te ai referit la distanță sau profesie că aceași ambii dar tu te-ai întrebat dacă și la capitolul culoare sau vârstă sau celelalte ați fi. Ești puțin fraier dacă o ajuți cu tatăl sau copii dânșii dar e bine să ajuți. Ce zi e azi? Duminică. Faci tocană.

| AliGab a răspuns:

Poate ar fi bine sa o ignori o perioada, sa ii spuica ii accepti deciziile si ca nu are rost sa mai vina pe la tine odata ce este cu el. Desi pare ca renunti, s-ar putea sa castigi mai mult decat iti doresti, insa trebuie sa fii foarte ferm si sa o respingi pana ea va alege, iar daca il va alege pe el, foarte bine...tu vei intalni pe altcineva mai vrednica de tine. Personal, cred ca tipa habar nu are ce vrea si poate trebuie ajutata sa vada ce pierde.

| DannyBoy84 explică (pentru AliGab):

De ignorat o ignor de circa 3 saptamani AliGab, dar nu total. Ne-am mai intalnit in oras la o pizza la un restaurant am iesit cu cel mic in parc la joaca, doar ca nu o mai primesc la mine acasa deoarece stiu unde se va ajunge din nou si nu as vrea sa se intample asa ceva, nu-i asa? Ea a fost plecata cateva zile sau o saptamana pana la el in vizita, el a pus-o sa ma blocheze peste tot pe Facebook pe messenger pe whatsapp pe telefon ca sa nu putem vorbi la telefon si nici sa ne scriem mesaje, iar ieri m-am trezit ca m-a sunat ea in jurul orei 17 ca sa imi spuna ca m-a sunat sa ma anunte ca a ajuns inapoi in oras si ca nu i-a placut in comuna unde a fost dusa si nu s -ar muta niciodata acolo, dar nici el nu vrea sa se mute la noi in oras si spune ca are afacerile si combinatiile lui acolo si ar trebui sa ia totul de la zero si si-ar pierde toti clientii care ii are. Iar concluzia ei a fost ca sentimente sunt intre ei doi, doar ca soarta nu prea le surade sa ajunga sa aiba ei un viitor impreuna. Si da AliGab ai mare dreptate, ea habar nu are ce vrea si asta incepand din ziua de 12 Martie anul acesta cand mama ei a decedat. Parca a luat-o razna din acel moment si nu mai e cum a fost.

| Bratu_Andrew_2000 a răspuns:

Salut!

Parerea mea este ca nu sta cu omul ala doar din cauza unei promisiuni. Eu cred ca exista si altceva la mijloc. Poate bani poate nu stiu.

Tu ai facut tot posibilul si imposibilul sa o faci sa ramana doar cu tine insa nu ti-a iesit. Nu vad ce altceva ai putea sa faci decat sa astepti.

Faptul ca omul ala a iertat-o si nu i-a pasat, cel mai probabil indica faptul ca mai are si el pe cineva. Are si el o altă femeie asa cum o ai si tu pe ea.

Esti pe de-o parte tare norocos sa ai pe cineva ca ea care sa tina atat de mult la tine, dar pe de altă parte, stau si ma gandesc. Daca de la ala ia bani si pe tine te foloseste pentru sex? Bine, spui ca si vorbiti ore in sir si toate cele ceea ce mai scade posibilitatea să fie asta.

Oricum, ceea ce faci tu nu e corect. Este in relatie cu acel individ, bun sau rau. Sa il înșele nu este corect. Ai incercat vreodata sa o pui sa aleaga sunt de tine si el? Practic sa nu-i dai alta optiune? Este o manevră riscantă insa s-ar putea sa tina. E destul de complicată situați, mai ales că există copii la mijloc. Parerea mea este sa opresti partea cu dragostea pana clarifică lucrurile.

Multa bafta si nu te mai rani in felul asta. Exista o vorba care spune, "Fi alegerea cuiva, nu optiunea"

Gandeste-te bine.

| DannyBoy84 explică (pentru Bratu_Andrew_2000):

Toata situatia tin sa te anunt ca s-a clarificat chiar astazi in urma cu cateva ore. A spus ca nu ii place in comuna unde locuieste respectivul, ca mama aluia ar vrea sa se mute ea la ei si nu sa il lase pe fiu-su sa se mute in orasul unde locuim noi. Si el se foloseste de pretextul ca nu se poate muta la noi in oras deoarece are afacerile si combinatiile lui acolo in judetul Dolj si si-ar pierde toti clientii si ar trebui sa o ia de la zero. Si astazi in timp ce eu eram cu ea in centru in urma cu cateva ore a facut prostia el sa ma sune pe mine eu cinstit fiind am pus tel pe speaker ca sa auda si ea iar el a inceptu sa o jigneasca sa spuna vorbe urat sa o faca in toate felurile si sa imi spuna cu gura lui ca o pot pastra, ca nu trebuie sa imi fac griji si ca imi promite ca el nu o va mai cauta si nu mai are ce vorbi cu ea. Iar ea din cate am citit pe fata ei nu prea era dezamagita. Iar apoi m-a sunat dupa ce am condus-o acasa si mi-a spus ca se astepta la asa ceva si ca probabil el se folosea de numele meu ca si pretext ca sa scape de ea. Fiindca si noi l-am prins pe el cu mata in sac cum s-ar zice ca are o amanta la care ii trimite selfie-uri cu el dezbracat. Iar amanta l-a dat in primire... si uite asa s-a facut lumina!

| Bratu_Andrew_2000 a răspuns (pentru DannyBoy84):

Ha ha! Eu ti-am spus happy

Ma bucur si eu de mine ca am ghicit laughing

Oricum, ma bucur extrem de mult pentru tine, sincer iti spun. Daca tot s-a inchis cazul insa, da si tu cuiva fundita. Sa faci pe cineva fericit happy

| DannyBoy84 explică (pentru Bratu_Andrew_2000):

Ok voi da. Asa voi face! Multa fericire va doresc tuturor! Si sper sa ne auzim cu bine si sanatosi, voiosi!

| Bratu_Andrew_2000 a răspuns (pentru DannyBoy84):

Si au trăit fericiți până la adânci bătrâneți.
Chiar ma bucur pentru voi

happy

| DannyBoy84 explică (pentru Bratu_Andrew_2000):

Multumim frumos Bratule! Vezi ca te-am adaugat la prieteni. Si vezi ca ma gasesti pe Facebook cu numele Danny van der Stephan