| anonim_4396 a întrebat:

Vreau sa construiesc o magazie de 70 m patrati cu rol de depozitare cereale.Materiale: lemn,tabla, beton, teava, BCA.
Cam cat ma costa autorizatia?

7 răspunsuri:
| IzvorulDeIntelepciune a răspuns:

Cerealele nu se pot depozita impreuna cu tabla, beton tevi si BCA.

| MandrilaVasileRadu a răspuns (pentru IzvorulDeIntelepciune):

Alea sunt materialele din care voi construi magazia

| IzvorulDeIntelepciune a răspuns (pentru MandrilaVasileRadu):

N-ai nevoie de nicio autorizatie decat daca faci comert pe societate comerciala sau PFA. Crezi ca lu tzata leana i-a dat cienava autorizatie sa puna fan si cereale in hambar? happy

| MandrilaVasileRadu a răspuns (pentru IzvorulDeIntelepciune):

Tocmai ca vreau sa ma fac PFA de la anul probabil.
Si am mai trecut printr-un proces cu niste vecini in trecut in legatura tot cu o magazie.Proces pe care l-am castigat pana la urma.(nu respectasem distanta legala de 0.6 m din peretele magaziei pana la hotar)
Acum vreau sa-mi fac o magazie in mijlocul ograzii la distanta de 10 metri de toate hotarele ca sa nu mai deranjez pe nimeni. Spre linistea mea vreau sa fac si o autorizatie tot sa fie legal sa nu ma sacaie nimeni la cap dupa aia.

| IzvorulDeIntelepciune a răspuns (pentru MandrilaVasileRadu):

Ai nevoie de autorizatie pentru orice constructie, teoretic. Practic la tara nu te intreaba nimeni nimic fiindca nici 10% n-au autoriziatii pe hambare si magazii. Dar daca vrei sa faci PFA atunci o sa-ti trebuiasca.

| Mihaela1964 a răspuns:

Te sfatuiesc sa-ti faci un cont la misiuneacasa.ro,unde vei primi sfaturi si indrumari si unde vei gasi multe lucruri interesante legate de costructii.Numai bine.happy