| Caba_Catalin_1959 a întrebat:

Vreau sa fac act vanzare cumparare cu o matusa in care lasa mostenire partea ei.

Sotul ei este mort.

Este doar pe numele ei.

Intervine o mica problema.

Actul pe care il detine scrie doar terenul nu si casa.

Inaite de a face cadastrul ne-a cerut de la primarie o foaie cu ce detine matusa.

M-am dus, mi-a dat acea foie si scrie negru pe alb casa+terenul dupa am facut cadastrul si aparea si casa in schita.

Se poate face acte sa apara si casa?

Va reamintesc ca in actul pe care il detine (titlu de proprietate) scrie doar terenul,
daca fac actul de proprietate pe numele meu am casa si terenul sau doar terenul?

1 răspuns:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Daca nu este inscrisa in CF atunci va trebui sa fie inscrisa si casa in cartea funciara, abia apoi puteti incheia contractul de vanzare-cumparare la un notar public si sa fie inscrise ambele (teren si casa) pe numele tau in CF.