| Zuse a întrebat:

Vreau sa imbrac peretii si tavanul unei camere in rigips si nu stiu ce tipuri de profile sa cumpar, totodata vad ca sunt mai multe dimensiuni si in limita stocului trebuie sa cumpar dimensiunile potrivite.

Am ales sa comand materialele online si nu am pe cine sa intreb, apreciez raspunsurile voastre.

4 răspunsuri:
Bula
| Bula a răspuns:

Ai doua variante:
1. Iei un creion si hartii si iti re-improspatesti cunostintele de geometrie
2. Apelezi la o echipa cu experienta in montarea sistemelor rigips.

| Zuse explică (pentru Bula):

Ntz ntz ntz... userul anului a decis sa ma lumineze, succes spre urmatoarea acolada!

| darrio2007 a răspuns:

Profile de 3 cm si de 6 cm latime. Mai sunt si de 10 cm latime. E bine ca asta sa o faca un rigipsar. Uite aici ceva ca sa-ti faci o idee.
https://www.youtube.com/watch?v=FtEV13pEovk

| romeo78 a răspuns:

A comanda produse online după ureche e cea mai mare greșeală!
La tavan, în funcție de suprafață e bine a se utiliza tavanul fals. La pereții interiori nu se recomandă rigips, decât pentru o eventuală compartimentare.
Trebuie calculată suprafața totală a camerei pentru a putea cumpăra rigips, căci fiecare foaie are o suprafață. Dar, trebuie cumpărată cel puțin o foaie în plus pentru a evita neplăceri ulterioare. Profile se cumpără în funcție de înălțimea camerei, numărul îmbinărilor dintre plăci.
Căutați un meșter și cumpărați din un magazin real.
Pe lângă acestea, trebuie bandă de rosturi, plasă pentru ipsos, vopsea.