| piciul14 a întrebat:

Vreau sa izolez casa cu polistiren si am o suprafata de 105 mp. Cati metri cubi de polistiren de 10 trebuie sa cumpar stiind ca un pachet de polistiren are 0.25 mc?

Răspuns Câştigător
regis
| regis a răspuns:

105 mp este suprafata casei sau suprafata zidurilor exterioare? Daca este suprafata zidurilor exterioare, atunci ai nevoie de exact 10, 5 mc, adica 42 de pachete. Avand in vedere ca mai ai insa si usi si geamuri, poti lua linistit 40 sau chiar mai putine.

4 răspunsuri:
| greencity a răspuns:

Placa e 500 x 500 x 1000 mm, primul raspuns.

| regis a răspuns (pentru greencity):

Nu neaparat, ba chiar as spune ca dimensiunea data de tine este dimensiunea cea mai folosita, insa nu petru placi, ci pentru pachete.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Din cate stiu, o placa are dimensiunea de 60/90=0,54mp. Asta inseamna cam 200 de placi pentru suprafata ta. Dar stiu ca pe pachet scria suprafata pe care o acopera.Numai bine.

| Lyroy a răspuns:

Simplu: iti trebuie polistiren expandat de 10 cm, un bax are 5 buc., o placa are 0, 5 pe 1 m/p deci baxul are 2.5 m/p. Deci 40 de baxuri si iti va mai trebui sa cumperi un bax de polistiren extrudat de 3mm pentru spaleti, adica marginea din exterior la geamuri. Sa nu te lasi pacalit de constructor sa-ti faca marginile la geam din exterior cu cel expandat. Pentru mai multe detalii daca vrei sa te ajut cu sfaturi ia id meu erasier_bug si te voi ajuta.