| NevastuicAaA a întrebat:

Vreau sa ma lamuriti cu ceva.
Pentru Eon energie electrica ce tarif ar fi mai convenabil?
-Tarif CTP de tip monom
sau
-Tarif CR de tip monom cu rezervare

Eu am consumul de 113 kwh(aproximativ) pe saptamana.

Ce inseamna pret rezervare? Platesti si rezervare si pret energie?

Răspuns Câştigător
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Iata:
http://www.servicii-electrice.ro/......trica.html
Si poate asta te ajuta sa te hoatarasti:
http://www.eon-energie.ro/......arife.html

9 răspunsuri:
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

113 kw pe săptămînă?! Presupun ca nu este locuinta, altfel e mult.
La rezervare, da, se plateste rezervarea (un fel de abonament) plus consumul efectiv. Dar tariful este mai mic decit fara rezervare.
In functie de activitatile desfasurate ar mai fi varianta cu tarif de zi si tarif de noapte.

| NevastuicAaA explică (pentru anonim_4396):

Dar se poate si fara rezervare? Cu ce ajuta rezervarea?

113kwh pe saptaman....am si contorul foarte vechi(19 ani) si cred ca nu mai merge atat de bine, vreau pareri despre tarife ca sa il schimb.
Cu tarif de noapte/zi este exclus!

| anonim_4396 a răspuns (pentru NevastuicAaA):

De 19 ani si nu l-au schimbat cei de la Eon?! La noi le schimba mai des decit vrem. E bine ca nu platim. Daca este defect inregistreaza mai mult decit consumi. Eu am 80-90 kw pe luna fara economie.
Nu stiu bine tarifele lor dar fara rezervare este mai scump, sigur.
Mai bine mergi la ei si cere o verificare a contorului. Daca este bun, se plateste cam 140-150 lei verificarea. Dar ma indoiesc ca mai este bun. Sau, mai bine sesizeaza-i ca nu a fost schimbat si sa-l schimbe.

| NevastuicAaA explică (pentru anonim_4396):

Am sesizat.Au venit azi sa il schimbe dar imi puneau tot cu zi/noapte si nu ma ajutau cu nimic.
Eu am casa mare.Se consuma 645kwh pe 2 luni(asa se calculeaza).Am ales Tariful CTP peste 6 kw, mi-a mai recomandat cineva si m-ai ajutat si tu sa imi fac o parere.

Dar totusi care este diferenta dintre pret cu rezervare si pret energie?

Uite ce scrie pe sitepentru Tarif CTP:

Joasă tensiune (0 - 1 kV inclusiv) peste 6 kW 0, 5622 0,2944

| anonim_4396 a răspuns (pentru NevastuicAaA):

Doar ce stiu eu, nu foarte corect. Rezervarea inseamna ca te abonezi la un consum de XX kw pe luna. Platesti abonamentul indiferent daca ai consum sau nu. Ce ai consumat se plateste in functie de... consum (nu am putut evita repetitia), plus rezervarea, plus TVA, plus coeficientul de eficientizare (e o taxa in plus). Dar tariful este mai mic.
Fara rezervare, consumi tot cit ai nevoie dar tariful este mai mare. Pentru ca ei (vezi Doamne!) nu ar avea siguranta ca tu le consumi curentul.
La un consum mic, cam tot acolo se ajunge.

| NevastuicAaA explică (pentru anonim_4396):

Ok....am inteles.
Dar scrie la Pret Rezervare 0. 5304(lei/zi)
pret energie 0. 2777(lei/kwh)
Deci platesc pe zi 0. 5304? sau?

Multumesc mult!

| anonim_4396 a răspuns (pentru NevastuicAaA):

Se pare ca ai fost sfatuit bine. Pentru ca cei 0, 5622 ii platesti 30/60 de zile, iar consumul urias il platesti cu doar 0, 2944. E bine.

| anonim_4396 a răspuns (pentru NevastuicAaA):

Si eu multumesc pentru funda. Acum am vazut.

| anonim_4396 a răspuns (pentru NevastuicAaA):

Iata:
http://www.servicii-electrice.ro/......trica.html
Si poate asta te ajuta sa te hoatarasti:
http://www.eon-energie.ro/......arife.html

| LIN2010 a răspuns:

Pretul la energie este stabilit de ANRE(Agentia Nationala de Reglementare a Energiei)si tarifele sunt la fel pentru toti furnizorii de energie.In cazul tau cu asa consum mare, cel mai mic pret/kwh este CTP (peste 6 Kw). Rezervarea este o taxa /zi si se achita pentru numarul de zile calendaristice ale fiecarei luni, iar pretul/kwh se achita pentru numarul de kilowati consumati.Respecte