| alex495 a întrebat:

Vreau sa-mi cumpar un proiector de lumina pentru curtea de la tara. Am 170 de mp, chestia e ca nu stiu cati lumeni ar trebui sa aiba cat sa lumineze calumea si habar n-am cu ce sa compar lumenii acestia happy.
Aveti idee pentru 150 de mp proiectorul cati lumeni ar trebui sa aiba?

13 răspunsuri:
regis
| regis a răspuns:

Nu stiu in lumeni, dar un proiector LED de 10w imi lumineaza decent o curte comparativa ca suprafața. E drept, am si mult alb, care ajuta. Ca sa fii sigur, poți lua un proiector de 20 sau două de 10w si îți garantez ca vei fi mulțumit.

Bula
| Bula a răspuns:

1 lumen este lumina emisa de o lumanare (de aici ii vine denumirea).

Intrebarea este insa: pentru ce activitate iti trebuie ea lumina in curte?
Nu e tot una sa vezi unde sa calci in groapa sau gainat sau vrei sa citesti scrisul de pe eticheta unui borcan.

| alex495 explică (pentru Bula):

Vreau sa fie lumina cat sa vad ce scrie pe o foaie poftim. Acum nu zic ca i bezna totala, vezi cu greu pe unde mergi ca bate prost lumina de la stalpul stradal. In curte vreau cand bag proiectoru in priza sa fie lumina cum aprinzi lumina in casa. Cam exemplul ala ar fi cel mai bun. Intri in casa si aprinzi lumina pe hol sa vezi in casa.

| Bula a răspuns (pentru alex495):

Deci, calculeaza asa:
170 mp este un teren mic, de 13 x 13m, deci de 4 ori cat o camera de marime medie.
O camera de 6x6 m se poate ilumina cu bec led de 12W si poti citi bine.
In curtea ta, pentru a fi lumina uniforma, asi monta 4 asemenea becuri Led de 12W, cu reflector alb in spatele duliei si fara nici un abajur sau sticla in fata, doaracoperite sa nu curga apa de ploaie pe ele.

Eu am un bec de 8W cu Led montat sub stresina casei, doar intr-o dulie simpla si legat la un senzor de miscare Cand becul se aprinde, pot citi facturile la cutia postala care sunt la cca 12m de bec.

| alex495 explică (pentru Bula):

Sincer daca nu exista riscul sa bata vantul si sa dea jos mergeam pe ideea aceasta cu mai multe corpuri de iluminat cu putere mica. Dar raman pe unu puternic de l pun la grinda casei mersi

| Bula a răspuns (pentru alex495):

Cu o singura sursa, lumina va lasa si umbre puternice.
Cu m, ai multe becuri nu ai asemenea umbre si iluminatul e mai uniform.
In plus, poti aprinde fiecare bec cand vrei, nu se stinge toata lumina deodata.

| sierra1 a răspuns:

Cu un proiector led de 50-100w ai rezolvat

| alex495 explică (pentru sierra1):

Ok mersi. Alea de 100 de wati au cam 8000 si de lumeni. pana la urma iau unu dala ca e cel mai puternic de pe piata

| sierra1 a răspuns:

Va fi mai mult decât suficient

| Illuminati2016 a răspuns:

Cam 10.000 de lumeni sau mai mult funda?

| alex495 explică (pentru Illuminati2016):

Nici nu exista de atat disponibil civilior dracu rolling on the floor. Maxim e 8000 ce am vazut pe internet

| Illuminati2016 a răspuns (pentru alex495):

Initial am vrut sa scriu 8.000 dar mi s-a parut putin happy

| RasfoiescPeNet a răspuns:

Poti sa te gandesti ca:
1 watt bec halogen este egal cu 20 lumeni
1 watt bec led este egal cu 180 lumeni

https://www.qtransform.com/......lumeni.php