| Happyyou a întrebat:

As avea si eu o curiozitate. Ce dimensiune are lentila unui proiector?

PS. Vreau sa imi fac manual unul si habar nu am ce dimensiune ar trebui sa aiba lentila pentru asa ceva.

Răspuns Câştigător
| cristi202 a răspuns:

De ce nu incerci sa faci un telescop? happy
E cam acelasi lucru.
Cind vorbesti de lumina si lentile, trebuie sa ai cunostinte serioase de optica, daca vrei sa realizezi un obiect practic. Altfel, te trezesti ca proiectorul tau disperseaza lumina pe un unghi de peste 150 de grade, ceea ce tu nu ai dorit nicidecum.
Deci, intii trebuie sa iti faci un proiect, bazat pe legile opticii, si abia apoi sa iti faci rost de materialele necesare. Desigur ca proiectul trebuie sa tina cont de lentilele deja existente in comert, altfel, costul ar fi mult mai mare daca e sa ti se prelucreze una la comanda asa cum o vrei tu. Deci, lucrurile nu sunt chiar atit de simple.