| morosanu55 a întrebat:

Vreau sa mi iau un set compact wc+rezervor-capac, cu iesire laterala, prin perete, afara.
1. Pe langa acest set, ce mai trebuie sa cumpar?
2. Preturi asemanatoare la kadda si cersanit. Ce mi recomandati?

4 răspunsuri:
Bula
| Bula a răspuns:

Prima observatie: nu-ti fa iesirea de scurgere prin perete afara la vedere! Daca nu este in pamant la adancime de minim 50-60cm (recomandat 80cm), atunci iarna va ingheta apa din ea, infundandu-se, iar intreg "continutul" se va intoarce in casa!
Iti recomand sa faci cu scurgere in pamant, canalizare condusa la o fosa septica, la minim 10m de la cladire. Intreaga conducta de canalizare sa fie la min. 80cm sub nivelul pamantului, diametru minim de 100mm, cu o cadere de cel putin 5% sau chiar mai mult.
Pentru asta vei avea ceva cheltuieli suplimentare (conducta si profilele aferente, oeftine) + manopera de sapare pentru conducta si fosa.

Pare complicat si mult de sapat, dar, odata facut, nu vei avea alta interventie decat vidanjarea fosei, de 1-2 ori anual.
Confortul si siguranta de functionare insa va fi maxim!

| morosanu55 explică (pentru Bula):

Eu as vrea raspunsuri la intrebarile mele... ceea ce ai spus tu este adevarat, corect, dar sa stii ca imediat la iesirea afara, prin perete, o sa pun un cot iar scurgerea o sa fie printr o conducta, sub nivelul solului, nu va fi la vedere, si la10 m lungime o sa se intersecteze cu o alta conducta de scurgere de la baie si chiuveta de bucatarie, unde o sa pun un teu...acuma ceea ce ma intereseaza e achizitionarea wc si rezervorului

| Bula a răspuns (pentru morosanu55):

Nu afara trebuie coborata conducta, fiindca acolo poate ingheta!
Coboara in interior pana la nivelul necesar si mergi de acolo mai departe. Inainte de coborare, in interior, pune si un punct de vizitare cu capac pentru eventuala posibilitate de desfundare in caz de nevoie!
In cazul unei asemenea instalatii (care trebuie sa tina o viata de om) nu pretul cel mai ieftin conteaza. O diferenta de +/- 100 lei poate sa insemne functionare sigura sau spargerea tevilor la prima iarna mai grea.
De fapt, intregul cost a materialelor (de calitate buna) poate fi scos in jur de 100 euro (wc+rezervor+scurgere canal cu profile coturi + 10m conducta de 110mm.

| popa07ady a răspuns:

Set fixare WC si silicon acetic....si Mondial sunt bune.