Întrebare recomandată | KlaudiuRad a întrebat:

Vreau sa-mi pun faianta singur. Pe pereti am vopsea in ulei. Trebuie sa o razuiesc jos sau pot sa pun faianta peste ea?

Răspuns Câştigător
| Mihaela1964 a răspuns:

Da,trebuie sa dai vopseaua jos, si curetatperetele pana la tencuiala.Te sfatuiesc sa-ti faci un cont pe forum de mai jos, sa citesti cu atentie topicurile despre renovarea care te intereseaza si sa te apuci de treaba numai bine documentat. Faianta nu se pune prea simplu, daca nu respecti anumiti pasi, risti sa-ti cada de pe perete si sa arunci banii de pomana.Numai bine si spor la lucru!
http://www.misiuneacasa.ro/forum/archive/index.php/t-17015.html

6 răspunsuri:
| cristi202 a răspuns:

Ce chin, nu?, sa trebuiasca sa dai vopseaua jos! Exista un adeziv special, e mai nou pe piata, mi-au zis prietenii de el, dar am uitat numele lui, poti sa pui cu el faianta si pe perete vopsit. Sau stiu o metoda veche, care merge la glet si zugraveala, nu stiu daca si la faianta. Se trage pe perete o mina de ipsos in care se pune aracet tot atita cit ipsos s-a pus. O stiu de la un meserias vechi de 30 de ani, care stie ce face, si am incercat-o, si functioneaza, insa nu stiu, ti-am zis, daca e suficient de rezistent si pentru faianta.

| Danut_Popa_1961 a răspuns:

Trebuie curatita pana la tencuiala, altfel se desprinde.Vad ca nu ai experienta, asa ca studiaza intai link-ul dat de mihaela.

| mimiwewem a răspuns:

Păi,există o soluție ca să dai pe perete să nu mai trebuiască să fie răzuită.

| LIN2010 a răspuns:

Trebuie indepartata vopseaua neaparat, este greu dar sunt mai multe metode.Cel mai simplu cred ca este cu un dizolvant puternic si api indepartarea cu un spaclu.Succes

| ClaudiClaudi a răspuns:

Oricat de bun va fi adezivul, nu va tine mult.Cel putin fa niste zgirieturi peste vopsea, sa prinda bine adezivul.Nu merita sa te grabesti si sa mai lucrezi odata, mai tirziu cind va cadea. Spor la treaba!