| MiKutzelu34546 a întrebat:

Vreau sa stiu cum se formeaza coroana la cat mai multe feluri de altoi(mar, cires, gutui, prun, par). Am urmarit câteva video pe youtube si nu am înțeles faza cu mugurele... explicati.mi "băbește". Fundă celui care ma face sa înțeleg.

Răspuns Câştigător
| relian a răspuns:

Vrei sa stii cum se formeaza coroana la un pom fructifer banuiesc.Tu spui la mai multe feluri de altoi.Deci daca vorbesti despre coroana unui pom fructifer atunci este simplu. Daca te referi la altceva vino cu amanunte, ori spune mai clar ce doresti sa stii.Coroana unui pom fructifer se formeaza fctie de cum vrei sa apara viitorul pom.Sint coroane vas.garduri frcutifere, caz in care pomii sint formati stinga dreapta pe directia rindului.sint coroane clasice, adica cu ax principal si etc.Ce coroana vrei sa formezi tu? Cea mai simpla si economica sa-i spunem asa, adica sa nu bagi bani este coroana tip vas, unde nu ai nevoie de alte cheltuieli.Cum obtii acest lucru? Dupa plantare pomul se taie varga, adica asa ca un bat de aproximativ 60 cm sau 80 asta primavara devreme si apoi se lasa sa vegeteze.In anul in curs pomul va forma mai multi lastari pe care tu ii vei lasa asa.In anul urmator din acei lastari vei alege 3 care au anumite.Ar fi bun un desen sa poti pricepe mai usor, asa nu stiu in cuvinte cum sa iti explic alegerea celor 3 lastari.Dar incerc sa vaz ce iese.Fiecare din cei 3 lastari ce urmeaza sa ii alegi va trebuie ca ei sa aiba o pozitie cumva decalata unul fata de altu si sa nu fie la aceiasi inaltime.Cu alte cuvinte vei avea un lastar primul la o anumita inaltime, apoi mai sus alt lastar dar decalat adica cumva pe partea opusa primului de jos si un altul al 3lea sus care la fel sa fie decalat fata de cei doi.Asa privita de sus coroana ar fi asemenea unui vas, unui pahar, daca ai imaginatie si intelegi ce vreau sa zic.Deci cam asta ar fi alegi lastarii asia, bine sa aiba si orientare laterala si sus, nu orientare orizontala.Restul lastarilor se elimina, ii tai si pastrezi pe acestia 3. Dupa ce ai ales lastarii care formeaza coroana si tai restul de lastari si pe cel din mijloc daca are unui, atunci daca vei privi de sus vei avea forma de vas.In continuare nu mai faci nici o alta operatie,adica nu mai faci taieri asupra coroanei pomului pina la fructificare, adica lasi asa pina cind pomul va face primele fructe, dupa care va urma lucrarile de taiere daca se impune lucru asta fctie de specia de pom ce o ai. Poti sa faci doar lucrari de eliminare a lastarilor care apar sub coroana, daca apr lastari mai jos de ramurile alese cum am aratat mai sus, le vei elimina pentru ca alea consuma din hrana pomului.Nu stiu daca te facui sa intelegi dar cel putin am incercat.Forma lastarilor, adica cei pe care urmeaza sa ii lasi poti sa faci un cerc pe o foaie sau te uiti la un ceas si gindeste ca ala este trunchiul pomului si lastari ce urmeaza sai alegi trebuie sa fie unui cumva pe la ora 12 altu pe la 4 si altu pe la 9, asta asa aproximativ.Asta privit asa de sus.Dar atentie trebuie sa ai distanta pe verticala, adica babeste de jos in sus, lastarii sa nu fie la aceiasi inaltime [t ca mai tirziu se vor rupe.Bafta si daca mai ai intrebari spune.