| Dan a întrebat:

Ati donat un 1 Euro pentru romanii din regiunile unde au fost afectati de inundatii (Moldova)? Rog pe aceasta cale ca TPU.ro sa deschida un cont bancar pentru a face donatii, sa venim in sprijinul romanilor din zona Moldovei (Iasi, Bacau, Peatra Neamt, Suceava). Va multumesc.

Răspuns Câştigător
mariana
| mariana a răspuns:

Initiativa ta este buna, vom vedea daca si de pe site-ul nostru, se vor putea sprijini familiile sinistratilor.
Daca Administratia TPU nu va putea sa organizeze o asemenea colecta, atunci este necesar sa accesezi site-ul Crucii Rosii, care mereu a fost activa si a dat o mana de ajutor celor in nevoie.
Suntem cu sufletul alaturi de cei sinistrati si sa ne rugam Bunului Dumnezeu ca, sa le aduca odihna vesnica celor ce si-au pierdut viata in imprejurarile triste cauzate de inundatii, iar pentru familiile indoliate, condoleante si Dumnezeu sa-i intareasca, pentru a putea sa-i cinsteasca si sa-i pomeneasca pe cei care au ajuns la ceruri.

85 răspunsuri:
Răspuns utilizator avertizat
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Auzi tovarase, nu vrei sa-mi scot casa la vanzare? Asta e viata, unii mor, altii traiesc. Ce vina am eu? De ce nu-i cer explicatii lui Dumnezeu? Cred ca acum se vede cata credinta au in ei, pana si ateii de prin zona aia, acum se tot roaga la Dumnezeu. Tot de la astia care mor de foame cereti bani, in schimb de ce nu doneaza politicienii din salariul lor, macar 20%? Mie mi-ar fi rusine sa cer bani unui intreg popor, pe cand altii isi fac castele. Si stii ce e ciudat? Ca aceste ploi/inundatii tot pe amarati ii lovesc. Ma intreb, daca nici la Dumnezeu nu e dreptate, atunci unde? Dreptatea o facem noi! Asa ca sariti pe acei miliardari, care au strans averi de pe urma atator milioane de romani.

| Flav a răspuns:

@anonime - tu ai raspuns pe sintagma: daca altii sunt asa, atunci de ce sa nu fiu si eu? Mie nu mi-ar fi rusine sa cer unui popor intreg atunci cand am constiinta impacata si cer o suma infima pentru ajutorarea aproapelui, sau la tine totul e pe interes? Daca taceai, filosof ramaneai, moralistu' lui peste!

| Dan explică:

Multumesc Raluca si Mariana pentru gestul vostru pe care l-ati dat! Sper ca multi romani vor fi solidari cu cei care au nevoie de ajutor, mai ales din regiunile afectate de inundatiile din ultima vreme (Iasi, Bacau, Peatra Neamt, Suceava).

| laurentiu a răspuns:

Nu! fiindca nu am nici pentru minebatting eyelashes

| rosad a răspuns:

Buna ideea! nu uitati si de botosani.aseara a fost dezastru.

| AvalohAlyn a răspuns:

Si eu propun sa donam macar 1 euro daca nu haine, obiecte, jucarii de ce nu? Orice ajutor conteaza.

| lifeistough a răspuns:

Dupa ce ca statul ne ia 25 la suta din salarii si 16% din dobanda pe care o primim la banci sa mai donam si un euro?! Un euro azi un euro maine uite asa se duc banii romanilor!

| Doar eu_5952 a răspuns:

Sunt din Comanesti si casa unor prieteni de familie fost luata de ape(ei erau plecati in concediu). Cand au aflat au fost devastati.Deci credeti-ma ca nu e chiar asa de usor...Si eu am donatbig grin

| nicko_6736 a răspuns:

Si eu sunt din moldova inca nu au venit apele peste noi... unde stau eu eu as fi de acord cu asta nu strica nimic daca ii ajutam

| Luori a răspuns:

Este dezastru ce se intampla in Moldova. Acum ar trebui sa dam dovada cu totii de bunatate, ar trebui sa ne ajutam cu cat putem, nu sa stam comozi in fotoliul nostru vazand ce se petrece. Exact acum nu este cazul sa fim egoisti sau mai stiu eu cum!
Sunt din Moldova si situatia este de neinchipuit. Oamenii au pierdut tot ce au economisit in intreaga lor viata. Pe langa asta, nu numai ca au pierdut material vorbind, dar si-au pierdut si viata! Nu mai au absolut nimic, asa ca acum mai mult ca niciodata SA AJUTAM! Oricum am putea, cu oricat de putin, acei oameni ne vor multumi.

| selef a răspuns:

Nu.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Deci nu va inteleg frate, e doar 1 euro! 4 lei! renuntati la inghetata sau mai stiu eu ce poftiti voi! alti mor si sufera si voi decat va ganditi la voi! asta e romanu dar ma rog!

| vlad423 a răspuns:

Da as dona si cred ca toti ar trebui sa facem asta! poate unii nu au posibilitatea dar cei care pot ar trebui sa faca asta! daca nu bani macar hainewinking chiar si un lucru mic poate conta! adica daca toti am da cate putin acel putin sar adunawinking ...asa ca daca nici noi romanii nu ne ajutam semenii care au nevoie de noi atunci cine!?

| alandala a răspuns:

TPU ar putea face un sistem de donatii (plata sms, paypal w/e) in care sa stragem bani pentru acesti oameni.

Oricum, pagina de contact TPU mi se pare foarte inutila, eu unul nu am primit raspuns folosind formularul de contact TPU.

| hokage33 a răspuns:

Si unele persoane ne cred prea naivi pentru asa ceva? Sa imbogatesc buzunaru' lu' peste? No way. Ca sunt sigur ca 50% din cazuri ajung la unu' care vrea sa faca bani.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Sunt de acord

| andre999 a răspuns:

Nici nu ma mira ca majoritatea celor care au spus ca nu vor sa-si ajute semenii sunt atei inca odata va aratati fata animalica si lipsita de umanitate. Va dores sa treceti si voi prin ce trec cei din Moldova.Fiecare din putinul pe care il are ar trebui sa doneze, ieri am vazut la TV o pensionara care spunea ca ea vrea sa doneze 5 lei pentru acei oamenii, iar voi spuneti ca nu aveti nici macar atat?
"Cei care actioneaza atat de dezgustator incat sa-si nege Creatorul vor actiona dezgustator si cu semenii lor " Sa va fie rusine.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Nu donez niciun leu. Daca au fost atat de prosti incat sa-si faca case fix langa ape sa suporte consecintele.

| baby2594 a răspuns:

Da, as donabatting eyelashes

| Ramona29 a răspuns:

Citesc comentariile si nu pot sa cred ce vad.
Mi se rupe suflet-ul sa vad ca pensiile sunt diminuante si salariile de o potriva, dar cand vad atata ura imi vine sa spun ca asa meritati.Eu ma intreb daca ati fi in aceiasi situatie si partea Moldovei nu are dori sa ajute i-ati considera oameni fara inima.
Mai bine spui ca nu ai si nu judeci pentru ca roata se invarte fie ea si patrata.
Si apropo de credinta. Fara sa jignesc, dar oameni mai cu frica de Dumnezeu ca in partea Moldovei nu sunt. Acum nu generalizez.
Sa revin la topic... Daca ai si poti ajuta bine, daca nu stai linistit ca nu iti baga nimeni mana in buzunar cu forta.
Numai bine si fiti solidari ca tot acelasi sange avem.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

NU e criza

Răspuns utilizator avertizat
| Elena1234456 a răspuns:

As dona, am suflet! Acum chiar caut o campanie prin sms, cine stie big grin.

| Maria46854213 a răspuns:

Nimeni nu imi poate garanta ca banii ajung acolo deci nu

| BornFree a răspuns:

Da, e o idee foarte buna. poate reusim sa adunam voturi

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

De ce sa donam, ce obligatii avem noi?
"anonim" ai perfecta dreptate sa-mi dau banii din buzunar pentru alti asta tis-ar parea corect mie nu. Oricum Dumnezeu stie de ce a facut asta.Asta e viata are si bune si rele daca de ex un om e bolnav si n-are bani sa se opereze gata hai sa strangem donatii? Nu.happy

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

@flav tu nu mai te strofoca sa afli cum am ajuns eu la aceasta concluzie, mai bine vezi ce faci tu. Pun pariu ca esti unul dintre cei care se bat cu pumnul in piept, ca fac si dreg, iar cand e vorba de fapte se dau absenti sau beti(in situatia ta) Ca bei Bucegi iarasi nu reprezinta o stare financiara care sa-ti permita sa ajuti. Totul in lume e pe interes, nu doar la mine, asa ca n-are rost sa discutam.Infima?! poate ca unii de 4 lei isi cumpara 2 zile paine. Filosof am si ramas, mai betivu' lu' peste. Mie mi-ar fi rusine sa ma laud cu o sticla de bere si pe urma sa mai am pretentia sa ma ajute cineva sau sa cer bani pentru sinistrati. Crede-ma nu esti in situatia sa comentezi sau sa emiti pretentii, chiar deloc. Sau tu le donezi bere? eee sa nu zici ca esti moldovean, aveti in comun ceva, bautura. Semeni, ceri ajutor si tu stai sa bei, frumos.
@Dane am auzit ca ai donat... Bravo tie omule.
@ramona29 De la prea multa credinta li se intampla atatea nenorociri sau de buni ce sunt? Mereu pe acolo sunt probleme si moldovenii au un caracter mizerabil. Cand au venit jandarmanii moldovenii se uitau si stateau la tuica. Cand jandarmanii munceau moldovenii se plimbau cu barca si furau vaci, oi, porci... Cand jandarmanii le scotea apa din casa, moldovenii steatau si se uitau. Jandarmanii faceau totul si moldovenii o freca-o, asa pe romaneste. Pe cine sa ajuti? In primul trebuie sa demonstreze ca merita ajutorul! Nu am cum sa fiu in aceiasi situatie, pentru ca ma gandesc bine unde imi fac casa si cum o fac, iar in primul rand prefer sa am asigurare.
Eu nu pot sa cred ca sunteti atat de naivi. Noi donam si altii in spatele cortinei se imbogatesc din donatiile noastre, din putinul nostru. Masonii care asteapta sa vina banii si sa-i bage in conturi. Sunteti naivi daca voi credeti ca ajutati pe cineva.

| DeeDee_9541 a răspuns:

Cei care au posibilitati ar putea dona chiar mai mult

eu totusi am fost dezamagita cand s-a facut descoperirea aceea socanta din bacau... am impresia,( pentru necunoscatori; primarul avea treaba sia plecat din tara lasand-o pe sotia sa 2 sile la conducere dar vaca a aruncat hainele, rechizitele pentru copii paturile si toate celelalte bunuri donate in camp iar banii i-a pastrat; aceasta a fost amendata si rugata sa predea banii, dar chiar daca s-au recuperat toate bunurile, mi se pare...asa,ca si gest, urat, urat din partea ei)

*scuzati expresia "vaca"; chiar sunt nervoasa